Prezident: Nitra má šancu stať sa progresívnym mestom

Prezident: Nitra má šancu stať sa progresívnym mestom

Prezident Andrej Kiska navštívil v stredu Nitru. Ako pripomenul, plní si tak svoj záväzok navštíviť postupne všetky krajské mestá. Keďže školstvo je jednou z hlavných priorít Andreja Kisku, jeho kroky viedli na Slovenskú poľnohospodársku univerzitu, ktorú akreditačná komisia v uplynulom roku zaradila medzi sedem najlepších univerzít na Slovensku. S vedením univerzity a so študentmi diskutoval o aktuálnych problémoch v školstve.

Prezidenta zaujímala aj činnosť výskumného a vývojového centra AgroBioTech, pôsobiaceho na univerzite. Na tomto pracovisku sa podarilo integrovať špičkový aplikovaný výskum oboch nitrianskych univerzít a ústavu SAV v oblasti agrobiológie, biotechnológií a technológií v poľnohospodárstve, potravinárstve a bioenergetike.

So školstvom súvisí aj návšteva spoločnosti Agrokomplex, kde práve prebieha 23. ročník prezentačnej výstavy stredných odborných škôl zameranej na výber budúceho povolania pre žiakov základných škôl Mladý tvorca 2016. Prezident o tejto téme diskutoval aj s výchovnými poradcami, účastníkmi odborného seminára, ktorým vyjadril svoju podporu. „Naše odborné školstvo sa môže pýšiť skvelou minulosťou a otázka, ktorá pred nami stojí je, ako je a bude schopné reagovať na meniace sa požiadavky našej doby. Som presvedčený, že duálne vzdelávanie – možno nie v takej podobe, ako ho máme nastavené dnes – má v prípade odborného školstva svoje opodstatnenie a budúcnosť,“ uviedol prezident.

Po rokovaní na mestskom úrade Andrej Kiska vyzdvihol, že Nitra je mesto, ktorému sa darí. „Sú tu dve univerzity, dve divadlá, veľká nová investícia, nové pracovné miesta, nové škôlky,“ konštatoval s uznaním. Primátor Jozef Dvonč na stretnutí predstavil projekt elektronizácie služieb a klientske centrum mestského úradu. Prezident ocenil plány radnice na modernizáciu mesta, vďaka ktorej by sa podľa jeho slov mohlo stať z Nitry progresívne Smart City.

„Diskutovali sme o vízii, ako Nitru dobre postaviť a zadefinovať v rámci najmodernejších miest Európy, aby Nitra aj v tomto smere obstála. Diskutovali sme o autobusoch na pohon na elektrinu i o možnostiach, ako využiť odpad na výrobu energie. Je tu veľmi veľa dobrých nápadov a ja držím tomuto mestu palce, aby sa mu skutočne darilo,“ povedal prezident .

Prezident Kiska v Nitre navštívil aj Diecézna pastoračné centrum, kde sa stretol s členmi Občianskeho združenia Pokoj a dobro – pomoc utečencom a s rodinami asýrskych kresťanov. „Navštívil som irackých kresťanov v Humennom a teraz tu v Nitre. Sú tu zatiaľ iba mesiac, ale podľa toho, čo som videl, sa majú dnes dobre, snažia sa o integráciu a robia všetko preto, aby si na Slovensku vytvorili nový domov. V tom im všetci držíme palce,“ povedal prezident. Ako dodal, je to pre nich na začiatku pochopiteľne náročné, integrácia je dlhodobý proces. „Teraz je dôležité, aby si našli prácu a zapojili sa do spoločnosti. Verím, že to zvládnu.“

Na záver svojho pracovného výjazdu navštívil prezident a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Andrej Kiska základňu nitrianskej Protilietadlovej raketovej brigády.