Prezident odcestuje na stretnutie NATO do Bruselu

Prezident odcestuje na stretnutie NATO do Bruselu

Prezident Andrej Kiska odcestuje vo štvrtok 25. mája 2017 do Bruselu na stretnutie hláv štátov a vlád členských štátov NATO.

Hlavnými témami rokovania bude plnenie záväzkov členských štátov vrátane investícií do obrany a aktivity NATO v oblasti boja proti terorizmu.

Prezident Andrej Kiska predstaví na rokovaní konkrétne príspevky Slovenskej republiky, ktoré prijala vláda SR na svojom rokovaní 17. mája 2017.

V rámci posilnenia prítomnosti NATO v Pobaltí  Vláda SR schválila vyslanie 150 slovenských vojakov do Lotyšska na obdobie jedného roka od júna 2018.

Vláda SR tiež schválila ako príspevok v boji proti terorizmu, že Slovensko vyšle do Iraku do 47 vojakov, ktorí budú cvičiť irackých špecialistov v  odmínovaní a údržbe vojenskej techniky. Na výcviku irackých síl sa budú podieľať aj naše špeciálne sily  a príslušníci vojenskej polície.

Prezident Kiska  opätovne potvrdí záväzok vlády SR vyčleniť 1,6% HDP na obranu do konca roku 2020, tak ako to vo svojej deklarácii schválil minulý týždeň aj slovenský parlament.

Súčasťou slovenského príspevku bude aj pokračovanie vo vedení zvereneckého fondu NATO pre Ukrajinu v oblasti odmínovania a likvidácie nevybuchnutej munície a pokračovanie účasti v misii NATO v Afganistane.

Na rokovaní budú prezidenta SR sprevádzať minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš.

Viac k téme: