Prezident otvoril zámoček v Javorine pre verejnosť

Prezident otvoril zámoček v Javorine pre verejnosť

Prezident Andrej Kiska v pondelok oficiálne otvoril pre verejnosť 130-ročný Lovecký zámoček Hohenlohe v Tatranskej Javorine. Národná kultúrna pamiatka je v správe Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky.

Prezidenti Slovenskej republiky využívali zámoček od roku 2004 na reprezentatívne účely. Verejnosť nikdy nemala do zámočku prístup - ani pred rokom 1989, ani po ňom. „Kancelária prezidenta republiky spravila všetko preto, aby sme túto nádhernú národnú pamiatku otvorili aj pre verejnosť. Tento týždeň tak otvárame skutočný skvost pod Tatrami. Nepokladal som za správne, aby bol zámoček zamknutý a nemala tu prístup verejnosť. Vo všeobecnosti vieme, že turistický ruch (aj v Tatrách), potrebuje pomôcť. Je úlohou nás, od politikov, cez starostov, primátorov, aby sme uvažovali o tom, ako zatraktívniť Slovensko a tento región,“ povedal Andrej Kiska.

Zámoček bude otvorený každý štvrtok o 11:00 hod., o 12:00 hod., o 13:00 hod. a o 14:00 hod., ak na štvrtok nepripadne štátny sviatok, deň pracovného pokoja alebo deň 31. 12. Prehliadky sa na jeden vstup môže zúčastniť maximálne 20 záujemcov.

Vstup aj prehliadka s výkladom je bezplatná. V rovnakom čase ako zámoček bude otvorený aj drevený kostolík sv. Anny v Tatranskej Javorine. Viac informácií je dostupných na www.prezident.sk/javorina. Vstup sa dá aj rezervovať.

Návštevníci si môžu prezrieť vstupnú halu s množstvom poľovníckych trofejí, spoločenské miestnosti a ďalšie priestory, kde sa uskutočnilo množstvo politických rokovaní a stretnutia panovníkov a významných osobností. Prezident Andrej Kiska v pondelok na zámočku rokoval so zástupcami tatranských miest, obcí a organizácií cestovného ruchu. Diskutovalo sa o možnostiach, ako pomôcť cestovnému ruchu v Tatrách.

Drevený poľovnícky kaštieľ v Tatranskej Javorine dal postaviť predstaviteľ pruského kniežacieho rodu Christian Kraft Hohenlohe, v ktorom žil so svojou družkou Ottíliou Lubranice-Dambskou. V okolitých lesoch zriadil rozsiahlu zvernicu, kam dovážal cudzokrajnú zver ako bizóny, kozorožce či jelene. V roku 1935 prešlo panstvo predajom do vlastníctva štátu. Pred rokom 1989 využíval zámoček na súkromné účely jeden z hlavných predstaviteľov komunistického režimu Vasil Biľak, ktorý dal v 70. rokoch zámoček zrekonštruovať.

Viac k téme: