Prezident k 85. výročiu hladomoru na Ukrajine: Nesmieme zabudnúť

„Je morálnou povinnosťou krajín nezabudnúť na hladomor v 30. rokoch 20. storočia a robiť všetko, aby sa takáto tragédia nikdy nezopakovala.“ Na prezidentskom fóre pri príležitosti 85. výročia hladomoru na Ukrajine to v sobotu vyhlásil prezident Andrej Kiska.

„Musíme jednoznačne odmietnuť každý pokus ospravedlniť tieto smrteľné praktiky, alebo popierať túto udalosť prostredníctvom manipulácie a propagandy,“ dodal.

Podľa Kisku utrpenie ľudí počas tohto hladomoru nedokáže zachytiť žiadna štatistika. „A žiadna doba nie je dostatočne dlhá na to, aby sme zabudli. Zabudli na matky a otcov, synov a dcéry, starých rodičov a milovaných, ktorí zomreli od hladu len pre kruté a úmyselné rozhodnutie stalinistického Sovietskeho zväzu. Rozhodnutie obetovať milióny ľudí chorej túžbe po moci. Sledoval tým jeden cieľ - zlomiť odhodlanie ľudí chrániť spôsob, akým žili, svoje rodiny a pôdu.“

Sústrasť prezident vyjadril aj ďalším národom, ktoré hladomor zasiahol - okrem ukrajinského aj ruský, kazašský, moldavský a bieloruský.

Viac k téme: