Prezident pomohol z platu 14 rodinám v núdzi

Prezident pomohol z platu 14 rodinám v núdzi

Andrej Kiska rozdelil svoj čistý príjem 14 rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z januárového platu prezidenta 524,20 eur.

Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

V núdzi sa ocitli starí rodičia, ktorí sa starajú o dvoch vnukov. Manžel dostal mozgovú príhodu a ochrnul na pravej časti tela. Jeho zdravotný stav si vyžaduje starostlivosť manželky, ktorá je na invalidnom dôchodku. Po mozgovej príhode muža prišla rodina o hlavný príjem. Pre finančnú tieseň jej hrozí strata bývania. Deti nemajú peniaze ani na lístok na autobus do školy.

Prezident poslal časť svojho platu rodine, ktorej muž je vzhľadom na invaliditu odkázaný na lôžko, a syn trpí autizmom a schizofréniou. Žena, ktorá sa o nich stará, je takisto poberateľkou čiastočného invalidného dôchodku. Poplatky za byt tvoria celomesačný príjem rodiny, žena udržiava domácnosť len vďaka príležitostným brigádam, podpore okolia a spoločenstva v kostole. Má záujem zobrať si do náhradnej starostlivosti 3-ročného syna jej synovca, keďže synovec je bez domova. Žena bola obeťou týrania v predchádzajúcom vzťahu, napriek tomu pracovala a zároveň sa starala o hendikepovaného syna aj v škole. Druhý manžel jej pomáhal so starostlivosťou o syna, ale v dôsledku úrazu je na lôžku a potrebuje celodennú starostlivosť. Rodina kvôli podvodníkom prišla na pol roka o bývanie a musela žiť v garáži. Kvôli dlhom musela prejsť osobným bankrotom.

Ďalšia časť platu smerovala dvom pacientom so svalovou dystrofiou. Žene, ktorá je odkázaná na elektrický vozík, nemá príbuzných a pomoc jej zabezpečujú osobná asistentka a susedia. A mužovi, ktorému sa ochorenie zhoršilo, začal byť odkázaný na nočný dýchací prístroj a žije v dome bez kanalizácie a vodovodu, spoločne so svojou matkou na starobnom dôchodku.

Prezident pomohol štyrom onkologickým pacientom. Ďalej chlapcovi chlapcovi s detskou mozgovou obrnou, o ktorého sa stará jeho rozvedený otec. Matke, ktorá sa stará o tri zdravotne postihnuté deti s autizmom. Rodine, ktorá už kvôli genetickému ochoreniu prišla o tri deti a teraz je v hospici štvrté. Rodine, ktorej dcéra má detskú mozgovú obrnu a epilepsiu. Mužovi, ktorý sa stará o ťažko postihnutú dcéru. Aj rodine, ktorej zhorel dom.

Viac k téme: