Prezident požiadal poslancov, aby zvážili napravenie Mečiarových amnestií

Spravodlivosť
Prezident požiadal poslancov, aby zvážili napravenie Mečiarových amnestií

Prezident SR Andrej Kiska požiadal poslancov a poslankyne Národnej rady SR o vecnú a ústretovú diskusiu o možnosti zrušiť rozhodnutia o takzvaných Mečiarových amnestiách.

List so žiadosťou im adresoval v čase, keď sa na pôde parlamentu bude rozhodovať o  návrhu ústavného zákona, ktorého cieľom je tieto rozhodnutia o amnestii zrušiť.

„Nedávny odchod prezidenta SR Michala Kováča nám všetkým pripomenul politický a osobný zápas o budúcnosť Slovenska, ktorý viedol s vtedajšou vládnou mocou. Pripomenul nám obete tohto boja a nevyriešený dlh, ktorý ako krajina máme,“ zdôraznil prezident. 

Amnestované a nepotrestané boli také závažné zločiny, ako bolo zavlečenie syna prezidenta SR a vražda občana nášho štátu zosnovaná a vykonaná štátnym aparátom. Rovnako tak zostalo nepotrestané pošliapanie ústavného práva občanov zúčastniť sa na referende.

Hlava štátu poslancom v liste pripomenula, že parlament v minulosti prijal také zmeny Ústavy SR aj Trestného poriadku, ktorých cieľom bolo zaistiť, aby sa podobné rozhodnutia nemohli opakovať. „Inými slovami, najvyšší ústavodarný a zákonodarný orgán v Slovenskej republike uznal právnu a tým aj morálnu zvrátenosť takto udelených amnestií,” zdôraznil prezident.

Podľa neho je potrebné ústavne vytvoriť predpoklady, aby sa nebránilo potrestaniu zločincov a aby sme mohli obete ich zločinov účinne odškodniť.

Prezident nemá právo ústavodarnej a zákonodarnej iniciatívy. Po verdiktoch Ústavného súdu SR je tiež zrejmé,  že nemôže svojimi rozhodnutiami udelené amnestie spätne zrušiť. „Cítim však povinnosť požiadať vás aspoň takouto formou, aby ste ako priamo volení reprezentanti občanov v našom jedinom ústavodarnom orgáne zvážili možnosť otvoriť v tejto veci cestu k potrestaniu zločinu, náprave krívd a odstráneniu nespravodlivosti,” uviedol prezident Kiska. A zdôraznil, že to „dlhujeme sami sebe, právnemu štátu, úsiliu obnoviť dôveru v spravodlivosť v našej krajine“.