Prezident prijal obľúbených učiteľov z ankety Zlatý Amos

Domáca politika
Prezident prijal obľúbených učiteľov z ankety Zlatý Amos

Prezident Andrej Kiska v utorok prijal semifinalistov ankety o najobľúbenejšieho učiteľa a učiteľku Zlatý Amos. 

„Som veľmi rád, že tu môžem opäť prijať najlepších z najlepších. Celému Slovensku opakujem, že to, aké máme školstvo, tak bude vyzerať naša krajina. Školstvo, to ste v prvom rade vy - učitelia. Áno, potrebujeme aj moderné budovy, aj moderné didaktické prostriedky na výučbu, ale na záver je to o osobe učiteľa.

Osobnosť učiteľa nie je unikátna len v tom, že dokáže dieťa naučiť daný predmet, dokáže ho formovať k danému predmetu, ale osobnosť učiteľa je skutočne unikátna aj v tom, že môže ovplyvňovať život a rozvoj dieťaťa po jeho morálnej stránke. Často nám chýbajú vzorce správania sa z rodín, z médií. Práve učiteľ dokáže svojim prístupom k žiakom, k hendikepovaným žiakom, k žiakom zo sociálne slabších skupín ukázať, ako by sme sa mali správať k sebe navzájom.

Veľká vďaka za vašu prácu. Mrzí ma, že sa naše školstvo a reforma, ktorú tak očakávame, nehýbe. Mrzí ma, že skoro každý rok máme nového ministra školstva. Mrzí ma, že nemáme prijatú jasnú víziu na roky dopredu, ktorá by z nášho školstva spravila skutočne moderné školstvo. Všetci vieme, že sa z pohľadu testovania našich detí prepadáme, že dosahujeme horšie výsledky.

A to, čo ma najviac mrzí, a čo neustále opakujem, že musíme vrátiť úctu k vzdelaniu. Ako krajina sme stratili úctu k vzdelaniu, úctu a rešpekt k učiteľskému povolaniu. Pritom vy máte v rukách to najcennejšie, našu budúcnosť.

Ešte raz veľká vďaka. Prostredníctvom vás chcem poďakovať ďalším desiatkam obetavých, fantastických učiteľov, ktorí napriek tomu všetkému odovzdávajú svojej práci všetko. Naše deti potom chodia s radosťou do školy a stávajú sa z nich skutočné osobnosti.“