Prezident prijal sľub od slovenskej olympijskej výpravy

Prezident prijal sľub od slovenskej olympijskej výpravy

Prezidentovi Andrejovi Kiskovi zložili v sobotu na Bratislavskom hrade sľub členovia olympijskej výpravy, ktorá bude Slovensko reprezentovať na Hrách XXXI. olympiády v Rio de Janeiro.

Prečítajte si celý príhovor prezidenta:

„Včera večer sa stala znovu hrozná vec. Tu u nás v Európe, v Mníchove umreli, boli zabití ľudia. Je to v priebehu niekoľkých dní ďalšia tragédia, ktorá nás silno zasiahla. Chcel by som vás požiadať o minútu ticha za všetky obete šialencov, ktorí rozsievajú nenávisť, strach a smrť.

Zložili ste sľub - a prihlásili ste k základným princípom olympijského hnutia, Olympijskej charte. K princípom, pravidlám a myšlienkam, ktoré už 120 rokov hovoria nielen to, ako sa správať na olympijských hrách. V skutočnosti vyjadrujú túžby a predstavy o svete, v akom by sme chceli žiť.

Práve preto sú olympijské hry vždy výnimočné medzi všetkými podujatiami sveta. Nielen ako celosvetová a komplexná športová súťaž. Nielen pre mimoriadne výkony, ktoré určite prídu aj tento rok. Alebo pre mimoriadne osobné výkony, ku ktorým vám želám pohodu a formu.

Hry sú výnimočné svojou univerzálnou myšlienkou. Univerzálnym snom a univerzálnou túžbou. Niekedy ich nazývame aj sviatkom - a možno aj preto ich stále nazývame sviatkom, lebo nie vždy, nie všade a nie každý deň dokážeme tieto univerzálne myšlienky žiť v našom každodennom živote.

Univerzálne myšlienky ako džentlmenstvo a spolupatričnosť. Rešpekt a úcta k vynaloženému úsiliu. Prajnosť. Radosť z víťazstva, ak sme na ceste za ním neporušili dohodnuté pravidlá. Ale aj túžba po mieri. Po dobrých medzinárodných aj medziľudských vzťahoch. Po dôstojnosti pre každého z nás, bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzame, kým sme a aké je naše postavenie.

Milí olympionici.

Želám vám, nech sa vám splnia predsavzatia podať čo najlepší osobný výkon. Prekonať seba samého. Pokoriť svoje osobné rekordy, časy a získané body. A zdolávať ostatných súperov.

Preukázali ste tieto schopnosti a zdravú ambíciu v ťažkej a sústredenej príprave. A preukázali ste ju s pomocou tých, ktorí Vám v tom pomáhali a povzbudzovali vás – vaši tréneri, členovia realizačných tímov, Slovenský olympijský výbor, vaše rodiny a priatelia, sponzori.

Niektorí idete na olympiádu prvý raz. Iní opakovane. Niektorí z bývalých úspešných reprezentantov dnes v pozícii trénerov. Všetkým vám želám, aby sa vám podarilo dosiahnuť to, na čo máte. A aby sa vám podarilo siahnuť na to, po čom túžite. Každý z vás a jednotlivo. A verím, že spoločne prispejete k tomu, že sa medailová zbierka Slovenska na týchto letných olympijských hrách zasa rozšíri.

Budeme vás pozorne sledovať. Všetci vám budeme držať prsty. Veriť vám. Povzbudzovať vás. A tešiť sa z toho, akých výborných športovcov a fantastických ľudí vo vás Slovensko má!"

Viac k téme: