Prezident prijal víťazov Dejepisnej súťaže gymnazistov

Domáca politika
Prezident prijal víťazov Dejepisnej súťaže gymnazistov

Andrej Kiska prijal v stredu v Prezidentskom paláci organizátorov a víťazov XXVI. ročníka Dejepisnej súťaže študentov gymnázií.

„Som veľmi rád, že takáto súťaž medzi gymnazistami v oboch krajinách prebieha. Do súťaže z dejepisu sa zapojilo 281 gymnázií, čo je úžasné číslo. A veľmi pekné na tom je to, že sú to gymnáziá z oboch krajín. Ja stále hovorím, že nepoznám vo svete dve krajiny, ktoré by k sebe mali tak blízko.

Úprimne poviem – ja som dejepisu veľmi na strednej škole nerozumel – nebol to môj obľúbený predmet. Neviem čím to bolo. Možno som nemal dobrých pedagógov, takých, ktorí by ma k tomu pritiahli. Neviem.

Ale dnes viem jedno – že to bola veľká škoda. Dnes ako prezident som ten, ktorý doma prepína kanály, nasáva celú tú históriu, a je mi ľúto že som vo veku ako ste teraz vy nevyužil tú možnosť, aby som o našej histórii vedel viac.

Pochopenie našej histórie nám dáva možnosť porozumieť tomu, akí sme. V rámci každej krajiny sú rôzne regióny, s rôznou mentalitou a dá sa povedať, že aj históriou. A to je to, čo nás robí unikátnymi.

Je to dôležité aj pre to, aby sme rozumeli sami sebe. Prečo tak konáme, prečo nám rastú extrémisti – na čom sú ich myšlienky založené. Je nesmierne dôležité ovládať históriu. Takže, aj vám závidím, že vy už vo vašom veku tomu budete rozumieť lepšie, ako som rozumel ja. Držím vám prsty v tom, že aby ste to – čo nasávate – šírili ďalej medzi ľudí. Medzi mladými ľuďmi, žiaľ, často chýba pochopenie reality. Často sa odtrhnú od toho reálneho sveta a v rámci sociálnych sietí žijú v bublinách, kde sa šíri množstvo historických nezmyslov, že niekedy mi je z toho nesmierne smutno.

To, že ste tu dnes, má pre mňa ešte dva symbolické významy. Tento rok si pripomíname sté výročie založenia nášho úžasného štátu -  Československa. A to je dôvod, aby sme spoločne oslavovali. A ja budem mať možnosť ako prezident, spolu s vaším prezidentom, si pri rôznych príležitostiach pripomínať tento dôležitý deň.

Pre nás Slovensko je ale tento deň ale aj trochu smutným dňom. Pretože práve dnes bol vyhlásený Slovenský štát. Štát, ktorý bol bábkovým štátom v rukách fašistov. Ktorý sa podieľal na odvlečení viac ako 70-tisíc Židov, z ktorých sa takmer nikto nevrátil. A boli medzi nimi aj decká ako ste vy.

Žiaľ, na Slovensku sa často prekrúca história a extrémisti nám hovoria, že to bolo celé inak. Preto je tak potrebné – aby to všetko čo sa učíte – aby ste si to nenechávali celé len pre seba, ale aby ste o tom hovorili kde sa dá. Možno aj na tých sociálnych sieťach. Možno v študentských časopisoch, vo vašich blogoch. Pretože váš hlas – hlas mladých ľudí – je v oboch krajinách nesmierne dôležitý.

Blahoželám víťazom, organizátorom, najlepšiemu gymnáziu a teším sa, že aj v ďalších rokoch bude aktívna účasť, a že bude stále viac a viac študentov zapojených. A že čím menej študentov urobí takú istú chybu, ako som urobil ja. Že som dejepisu nerozumel, a teraz sa to snažím napraviť.“