Prezident rozdelil svoj decembrový plat rodinám v núdzi

Andrej Kiska rozdelil svoj čistý príjem ďalším desiatim rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Každá z nich dostala z decembrového platu prezidenta 494 eur.

Prezident vybral adresátov pomoci na základe návrhov neziskových organizácií, ktoré sa dlhodobo venujú ľuďom v núdzi – Plamienok, Úsmev ako dar, Liga proti rakovine, Dobrý anjel a Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Takýto postup pri výbere adresátov pomoci uplatňuje prezident každý mesiac, pričom pomoc od neho dostávajú rodiny priamo.

Prezident pomohol matke, ktorá prišla o dcéru a sama ostala pre pracovný úraz práceneschopná. Je rozvedená a stará sa ešte o jednu školopovinnú dcéru. Jej finančný príjem je veľmi nízky.

Časť platu išla aj ďalším piatim rodinám s deťmi, ktoré sa pre vážne zdravotné problémy ocitli v ťažkej životnej situácii.

Vo finančnej tiesni sa ocitol aj vážne chorý muž, o ktorého sa stará jeho sestra. Tá však poberá len sociálne dávky, ktoré rozdeľuje ešte aj medzi ďalšiu sestru, ktorá je tiež vážne chorá.
 
Peniaze išli aj mladej rodine s dvojročnou dcérkou. Manžel pracuje, žena je však ťažko chorá a čaká na transplantáciu kostnej drene. Finančný príjem rodiny nestačí na výdavky na dieťa, lieky, výživové doplnky a hypotéku.
 
Adresátom bola aj mladá žena, ktorá je kvôli prekonanej detskej mozgovej obrne odkázaná na invalidný vozík, starajú sa o ňu obaja rodičia. Otec je však murár a prácu má najmä v lete. Rodina žije skromne, svojej dcére sa obaja rodičia snažia zabezpečiť všetky potreby, aby sa jej zdravotný stav nezhoršoval.
 
Zvyšná časť platu prezidenta išla žene so svalovou dystrofiou, o ktorú sa stará dcéra. Chorá pacientka žije v malej dedine, kde je ťažké zamestnať sa. Preplácané množstvo jej nestačí na všetky lieky.