Prezident Kiska: Ruské zabratie Južného Osetska je agresiou

Prezident Kiska: Ruské zabratie Južného Osetska je agresiou

Situácia na hraniciach Gruzínska a jeho odštiepeneckých regiónov, Južného Osetska a Abcházska, nie je úplne pokojná. Slovenskí zástupcovia monitorovacej misie Európskej únie tu registrujú ojedinelé incidenty. O aktuálnej situácii na území, ktoré sa po krátkej vojne s Ruskom v roku 2008 odtrhlo od Gruzínska, v utorok vedenie misie informovalo aj prezidenta Andreja Kisku, ktorý je na niekoľkodňovej oficiálnej návšteve krajiny.

„Bol som sa pozrieť na hranicu vytvorenú Rusmi, ktorí zabrali časť gruzínskeho územia Južné Osetsko. Postavili ostnatý plot a rozdelili ľudí. Zastávame jasný postoj, že akékoľvek takéto narušenie územia je agresívne. Je to zabranie územia,“ vyhlásil Andrej Kiska.

Prezidenti Slovenska a Gruzínska sa na hranici zhovárali napríklad s tamojším dôchodcom, ktorý má chorú manželku a chcel zavolať lekársku pomoc, nepustili ho však cez plot. „V tejto modernej dobe je takýto prístup tragický. Je veľmi dôležité si uvedomiť, čo skutočne dokáže Rusko svojim susedom spraviť,“ konštatoval Kiska.

Na monitorovacej misii sa zúčastňujú jednotlivé členské štáty Európskej únie, jej úlohou je dohliadať na dodržiavanie dohôd medzi gruzínskou, ruskou vládou a odštiepeneckými republikami o zachovaní mieru a zamedzení pokračovania konfliktu.

V roku 2008 viedlo Gruzínsko s Ruskom päť dní trvajúcu vojnu, ktorá sa skončila vyhlásením nezávislosti Južného Osetska a Abcházska. Tú však uznali iba Rusko, Nikaragua, Venezuela a Nauru. Ostatné krajiny považujú Južné Osetsko a Abcházsko za súčasť Gruzínska.

Viac k téme: