Prezident sa stretol s ministrom Lajčákom ohľadom jeho demisie

Prezident sa stretol s ministrom Lajčákom ohľadom jeho demisie

Prezident Andrej Kiska v utorok prijal ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka v súvislosti s podaním jeho demisie:

„Prijal som pána ministra zahraničných vecí v súvislosti s demisiou, ktorú podal v piatok minulý týždeň. Ako viete, táto situácia vznikla v súvislosti s otázkou účasti slovenskej delegácie vedenej ministrom zahraničných vecí na konferencii OSN v Marakéši. Dovoľte mi poznamenať, že to, čo sa okolo tejto účasti odohrávalo v slovenskej politike v posledných dňoch, považujem za nepríjemné divadlo poškodzujúce záujmy našej krajiny.

Je v záujme našich občanov, aby sa Slovensko zúčastňovalo na všetkých významných rokovaniach, či už ide o podujatia Organizácie spojených národov, Európskej únie, či ďalších medzinárodných organizácii. Aby sme všetci sedeli za rokovacím stolom, rozhodovali spolu o dôležitých otázkach, a nie si len posielali odkazy a pokrikovali na seba na seba spoza plota.

Vo svete existujú problémy a výzvy — ekonomické krízy, migrácia, ozbrojené konflikty, klimatické zmeny a množstvo ďalších — ktoré samé nedokážu riešiť ani tie najväčšie a najbohatšie štáty. Nieto ešte malé krajiny ako Slovenská republika, ktorej ekonomika je úplne otvorená a závislá na medzinárodných dohodách, zahraničnom obchode a investíciách a ktorej stovky tisíc občanov žijú a pracujú po celom svete.

Spolupráca, dohody, účasť na rokovaniach sú základnou povinnosťou reprezentantov štátu. Je to jediný spôsob ako chrániť našich ľudí tu doma ako aj v zahraničí. Ako obhajovať naše národné záujmy. Ako si budovať dobré meno a rešpekt u našich partnerov. Nikto ešte žiaden problém nevyriešil siláckymi rečami doma za pecou. Ani tým, že si zakryl oči aj uši a tváril sa, že sa ho to netýka.

Rozumiem preto rozčarovaniu ministra zahraničných vecí a dôvodom, ktoré ho viedli k podaniu demisie. Aj ja považujem za normálne, aby sa zástupca Slovenska zúčastnil na samite, a keď už nič iné, tak aspoň tlmočil postoj vyjadrený deklaráciou národnej rady, ktorú ústavnou väčšinou schválili minulý týždeň poslanci. Podľa informácií, ktoré mám od premiéra, by k tejto veci mala posledné slovo povedať zajtra vláda.

K samotnej demisii pána ministra. Včera ma predseda vlády telefonicky informoval, že pán minister má jeho plnú dôveru. Rozhodol som sa preto počkať na výsledok zajtrajšieho rokovania vlády. Verím, že všetci tí, ktorí hovoria o modernom Slovensku a o kvalitách ministra zahraničných vecí, to prejavia aj činmi.

Po zasadnutí vládneho kabinetu sa tu v prezidentskom paláci stretnem s pánom premiérom a pánom ministrom a oznámiť moje záverečné rozhodnutie ohľadom demisie

Osobne by ma jeho odchod mrzel. Je, myslím, všeobecne známe, že ako prezident som s prácou pána Lajčáka pre našu krajinu spokojný. Slovensko by nemalo stratiť tak kvalitného ministra a diplomata svetovej úrovne, a to nielen z pohľadu nadchádzajúceho predsedníctva v OBSE a komplikovanej medzinárodnej situácie.“