Prezident si pripomenul výročie Sviečkovej manifestácie

Prezident si pripomenul výročie Sviečkovej manifestácie

Napriek tomu, že tisíce ľudí mohli predpokladať, že budú voči nim represálie, našli odvahu a prišli v roku 1988 zabojovať za slobodu. Pri pamätníku Sviečkovej manifestácie v Bratislave to v stredu povedal prezident Andrej Kiska, ktorý si zapálením sviečky pripomenul výročie Sviečkovej manifestácie.

Sviečková manifestácia bola podľa neho jedným z najvýraznejších prejavov protestu proti komunistickému režimu v ČSSR. „Keď som dnes dával túto sviečku, napadali mi dve slová - sloboda a odvaha. Sloboda preto, lebo tisíce ľudí, ktoré tu vtedy boli, nesmierne túžili po slobode. A odvaha, pretože nikto z týchto tisícov ľudí nemohol tušiť, že o rok a pol padne železná opona. Všetci mohli predpokladať, že voči nim budú represálie, že voči nim budú útoky,“ povedal prezident.

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa 25. marca 1988 konala Sviečková manifestácia, na ktorej sa zišli tisícky občanov Slovenska. So sviečkami v rukách vyjadrili názor na nedodržiavanie práv vo vtedajšom Československu. Manifestácia v roku 1988 sa stala najväčším verejným vystúpením proti komunistickému režimu vo vtedajšej ČSSR od roku 1968.