Prezident v diskusii o Rómoch: Problémy je možné riešiť

Regióny
Prezident v diskusii o Rómoch: Problémy je možné riešiť

Prezident Andrej Kiska vo štvrtok v Prešove zorganizoval diskusiu na tému začleňovania Rómov do spoločnosti. Cieľom diskusie bolo poukázať na overené riešenia najzásadnejších problémov.

„Toto by mal byť budíček pre každého, komu záleží na budúcnosti Slovenska. Takmer polovica detí z najchudobnejších rodín zostane medzi najchudobnejšími po celý svoj život. Nerozhoduje talent, ale šťastie, kde sa narodíte. Chudoba, ktorá sa dedí z generácie na generáciu, je zlyhaním vzdelávacieho systému a obžalobou sociálneho štátu na Slovensku.

Z pozície prezidenta sa snažím ukazovať, že riešenia existujú, fungujú a že sú prínosom nielen pre Rómov, ale aj pre ich bezprostredné okolie, pre región, pre celú krajinu.

Dnes som v Prešove zorganizoval diskusiu s odborníkmi na tému začleňovania Rómov do spoločnosti. V najbližších mesiacoch budem naďalej veľa cestovať po Slovensku, vyhľadávať a ukazovať príklady toho, že problémy je možné riešiť.

Musíme sa spojiť a nesmieme dovoliť nezodpovedným populistom, aby si opäť túto tému ukradli a obmedzili ju na represie, potvrdzovanie predsudkov a vyvolávanie sporov a nenávisti medzi väčšinou a menšinou. Toto sú problémy, ktoré nevyriešime silou, ale trpezlivou prácou v teréne, priamo v komunitách a presadzovaním systémových reforiem najmä v oblasti výchovy a vzdelávania. Riešenie musí byť prioritou a priamou zodpovednosťou politických lídrov.“

foto: tasr, video: Martin Halas