Prezident v Krupine: Kotleba je fašista, treba to pomenovať jasne

Prezident v Krupine: Kotleba je fašista, treba to pomenovať jasne

Prezident Andrej Kiska navštívil vo štvrtok región Krupiny, v ktorom v nedávnych parlamentných voľbách získala výraznú podporu Ľudová strana Naše Slovensko.

Podľa prezidenta výsledky volieb ukazujú, že ľudia sa začínajú búriť proti zle fungujúcemu štátu a ak štát zlyháva, voliči siahajú po extrémnych riešeniach. Andrej Kiska otvorene nazval Mariana Kotlebu fašistom a dodal, že veci treba pomenovať bez obáv, jasne a priamo.

Prezident zdôraznil, že bude presadzovať, aby sa do politiky nedostávali extrémistické skupiny a aby sa z nich nestávali normálni politickí partneri. Zakázanie takýchto strán však nepovažuje za riešenie: „V prvom rade musíme vytvoriť fungujúci štát, aby ľudia nevolili extrémistické sily."

Prezident sa stretol s vedením mesta Krupina aj s občanmi. Navštívil tiež Gymnázium Andreja Sládkoviča a Strednú odbornú školu obchodu a služieb. S mladými ľuďmi diskutoval o tom, prečo často volili práve extrémistickú stranu.

„Mladých ľudí vždy prekvapí, ak im človek vysvetlí, kto je Kotleba. Okrem toho, že pochoduje v uniforme s fakľou, tak prehlasuje, že SNP je jednou z najsmutnejších udalostí v dejinách nášho štátu," povedal prezident. „Hovorí, že Židia, ktorí boli odvlečení počas Slovenského štátu a zahynuli, že to nie je náš problém, pretože my sme slovenský národ a nie židovský. Kotleba je fašista, a keď sa o tomto s mladými ľuďmi rozprávame, navrhujú zakázať jeho stranu. My nechceme zakazovať, to nie je riešenie, ale musíme urobiť všetko pre to, aby štát fungoval."

O tom, čo trápi tento región, informovali prezidenta aj predstavitelia magistrátu. „Mesto má nezamestnanosť okolo desať percent, ale je pravdou, že mnohí mladí ľudia odišli do veľkých miest. V tomto okrese sú však dediny, kde je nezamestnanosť vyššia ako 50 percent. Krupinčanov trápi infraštruktúra. Nie je možné, aby stredom okresného mesta prechádzal hlavný medzinárodný ťah a denne im tadiaľ premávali kamióny," zhrnul Kiska po stretnutí.

V programe pracovného výjazdu prezidenta bola aj návšteva najväčšieho súkromného zamestnávateľa v Krupine – spoločnosti DAVOS trade-logistic, ktorá sa zameriava na výrobu atypických obalových materiálov a strojárskych polotovarov. Prezident sa zaujímal okrem iného o to, ako firma spolupracuje s mestom i s Banskobystrickým samosprávnym krajom.

Popoludní navštívil Andrej Kiska prezident obce Litava a Sebechleby, kde taktiež diskutoval s predstaviteľmi samospráv a s občanmi. Malé obce so špecifickými problémami by si podľa prezidenta zaslúžili, aby im vláda začala venovať oveľa viac pozornosti.