Prezident v Revúcej: Regiónom musíme pomôcť viac

Prezident v Revúcej: Regiónom musíme pomôcť viac

Prezident Andrej Kiska navštívil v pondelok 25. februára Revúcu. Stretol sa s vedením mesta, položil vence k Pamätníku obetiam fašizmu a diskutoval so študentmi Gymnázia Martina Kukučína.

„Niekedy máme pocit, že Slovensko je malá krajina, ale napokon zistíme, že je to krajina obrovských rozdielov. Prednedávnom som bol v Pezinku, v Senci, nezamestnanosť bola okolo dvoch percent. Materské a základné školy nestíhajú prijímať deti, mesto nestačí budovať byty na bývanie. Niet absolútne nikoho do práce a potom človek príde sem – a je tu zrazu celkom iný problém. Mesto sa vyľudňuje, nezamestnanosť je pomaly 18 %, obyvateľstvo starne, mladí ľudia si nemajú kde nájsť prácu a utekajú.

Myslím si, že rozdiely medzi bohatými a chudobnými regiónmi sú obrovské. Vítam všetky kroky vlády, ktoré vedú k tomu, aby sa to znížilo. Ale mám pocit, že sa nám to nedarí.

Pracovníci na mestskom úrade mi potvrdili, že počet ekonomicky činných obyvateľov za posledný rok poklesol. Musíme stále uvažovať nad tým, ako dokázať, aby sme život do týchto mestečiek vrátili.

Aby mladí ľudia tu chceli žiť a aby neutekali. Pravdaže je to otázka zamestnanosti – ako dokážeme vytvárať pracovné miesta. Som rád, že som počul, že magnezitu je tu ešte na 250 rokov a najväčší zamestnávatelia budú mať s čím pracovať.

Ale to nestačí. Musíme stále uvažovať nad tým, ako dosiahnuť úspešné pôdohospodárstvo. Ako tu rozbehnúť cestovný ruch. Som rád, že sem vláda prišla a som sa pousmial nad tým, že Revúca sa za posledné dva týždne stala takým centrom Slovenska.

Som rád, že vláda robí tieto výjazdové zasadnutia, ale vidíme, že kroky, ktoré boli doteraz urobené, sú absolútne nedostačujúce. Hovorí sa síce o 1600 pracovných miestach nových, no v praxi, keď skutočne klesá ekonomická zamestnanosť, tak vidíme, že tie programy nám nefungujú a musíme sa zamyslieť nad tým, ako to skutočne riešiť.

Ďalším problémom sú cesty. Ja som sem išiel z Popradu a mám pocit, že aj niektoré tankodromy sú lepšie, ako cesta, po ktorej som išiel.

Bolo mi povedané, že dôjde k zmene ciest z druhej triedy do prvej triedy. To je dobre, pretože bez ciest sem investorov nepritiahneme.

Klobúk dole pred všetkými ľuďmi, z ktorých ide dobrá energia a sú plní chute a elánu. Ale my ako politici musíme pridať a musíme týmto regiónom pomôcť viac.“

Prezident pokračoval v programe návštevou Slovenských magnezitových závodov v Jelšave a diskusiou s primátormi a starostami regiónu v Tornali.

foto: Dušan Dojčár

Viac k téme: