Prezident vymenoval na návrh vlády za ministra financií Kamenického

Prezident vymenoval na návrh vlády za ministra financií Kamenického

Prezident Andrej Kiska v utorok na návrh vlády vymenoval za ministra financií Ladislava Kamenického:

„Dovoľte mi zablahoželať vám k menovaniu za ministra financií. Treba veľmi úprimne povedať, že ministerstvo financií je pre našu krajinu kľúčové, nesmierne dôležité. To, ako naložíme s finančnými prostriedkami, hodnotami, ktoré naši občania vytvoria, je nesmierne dôležité nielen preto, ako naši občania momentálne žijú, ale určuje to aj víziu našej krajiny. Či investujeme do našej budúcnosti.

Treba narovinu povedať, že situácia, v ktorej preberáte ministerstvo financií, nie je jednoduchá z celosvetového ani slovenského pohľadu. Keď som menoval pána guvernéra Národnej banky Slovenska, ale aj keď som poveril pána premiéra vedením ministerstva financií, pomenoval som niekoľko výziev, ktoré pred nami stoja.

Za prvé, dostávame silné signály o tom, že európskej aj svetovej ekonomike sa nemusí v najbližšom období dariť. Nemecko klesá, predpoveď jeho ekonomického rastu sa výrazne zhoršila a my všetci vieme, že Nemecko je ťahúňom Európskej únie a náš priemysel veľmi závisí od toho, ako sa darí Nemecku. Teraz možno nie je priestor filozofovať o tom, či je to dôsledkom prechodu na elektrické autá, alebo je to dôsledkom zhoršenia čínsko-amerických vzťahov a poklesom čínskeho trhu. Ale jedno je jasné, Nemecko klesá.

Druhým, možno ešte závažnejším signálom je domáca ekonomika. Signály z domácej ekonomiky hovoria o tom, že skutočne sa môžeme spomalovať a pred nami je obdobie ďalšej krízy. Klesá počet inzerátov na voľné miesta na prácu, veľkí zamestnávatelia nehľadajú nových pracovníkov a spoliehajú sa na prirodzenú fluktuáciu, aby ponížili svoje stavy. Podľa štúdií nám hrozí taktiež riziko automatizácie, ktorá môže na Slovensku ohroziť vysoký počet pracovných miest. Akoby sme vyčerpali náš rast založený na priemyselnej veľkovýrobe.

To sú dôležité výzvy, pred ktorými stojíme. Áno, máme za sebou výborne obdobie. Nezamestnanosť klesla na historicky najnižšiu úroveň. Myslím si, že na to môžeme byť právom hrdí. Ako prezident som s veľmi veľkým potešením privítal plán vyrovnaného štátneho rozpočtu.

Ale. Zjavujú sa veľké ale. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť hovorí o rizikách vo výške až 800 miliónov eur. Poslanecké návrhy, ktoré sú pripravené v Národnej rade, hovoria možno až o ďalšom jednom percente nákladov. Hrozí, že z vyrovnaného rozpočtu, ku ktorému sme si všetci blahoželali, môže zostať len jeden veľký sen, jedna veľká idea. Z vyrovnaného rozpočtu môže byť deficit jedno až dve percentá.

A to sú výzvy, pri ktorých sa všetci budeme pozerať na vás ako na ministra financií. Pred nami je jedno obrovsky rizikové obdobie. Schyľuje sa k voľbám a je obrovský záujem spraviť si najväčšiu politickú reklamnú kampaň, ako sa dá. Všetko, čo sa za tieto roky budovalo, namiesto toho, aby sa investovalo do strategických odvetví, do školstva, zdravotníctva, tak nám veľmi jednoducho hrozí, že to jednoducho prejeme. Bolo by obrovskou chybou nemyslieť na stratégiu a na výzvy v časoch, keď sa darí, ale mať spokojný pocit a peniaze premrhať.

Dochádza k jednej, podľa môjho názoru veľmi paradoxnej situácii. Parlament a vláda majú akoby rozdielnu finančnú politiku. Mnohé, pre štátny rozpočet dôležité návrhy sa presadzujú poslaneckými návrhmi, neprechádzajú diskusiou odborníkov. Dokonca sa porušuje Zákon o rozpočtových pravidlách, keď pri návrhu zákona, ktorý má dopad na štátne financie, nie sú spravené štúdie o finančných dôsledkoch. Taký bol napríklad aj poslanecký návrh o zastropovaní veku odchodu do dôchodku.

To sú veci, na ktoré musíte nesmierne dbať, ustrážiť taký dôležitý rezort.“