Prezident vymenoval novú vládu: Treba zmeniť štýl vládnutia

Prezident vymenoval novú vládu: Treba zmeniť štýl vládnutia

Andrej Kiska vo štvrtok v Prezidentskom paláci vymenoval predsedu vlády a členov vládneho kabinetu.
 
„Chcem využiť príležitosť ústavného aktu menovania vlády, aby som Vám zagratuloval k vašim novým, či staronovým pozíciám. Želám vám veľa energie, veľa odhodlania, veľa síl pri službe verejnosti, ktorá bude v súčasnej atmosfére na Slovensku mimoriadne náročná.
 
Od ohavnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynul mesiac. Počas tohto mesiaca bolo povedaných veľa silných slov o stave našej spoločnosti. O dôvere v inštitúcie,  ktorých úlohou je zabezpečovať spravodlivosť. O pevnosti základov, na ktorých stojí náš štát.  Možno odznelo až príliš veľa slov, ale zatiaľ bolo urobených príliš málo činov, aby sa atmosféra v spoločnosti upokojila.
        
Preto nechcem a nebudem dlho rozprávať. Ale dovoľte mi pripomenúť to najpodstatnejšie. Dnes sme tu pri menovaní novej vlády Slovenskej republiky preto, lebo boli zavraždení dvaja mladí ľudia.

Stojíme tu, lebo na nedôveru a rozhorčenie verejnosti nemožno reagovať krikom, aroganciou a ignorovaním podozrení, že organizovaný zločin siaha na najvyššie miesta slovenskej politiky.

Preto musím ešte raz zdôrazniť to, čo som povedal už včera. Vaša vláda sa čoskoro bude uchádzať o dôveru poslancov národnej rady. Ale čaká vás náročnejšia úloha: vašou zodpovednosťou je bojovať o dôveru verejnosti.

Svojimi rozhodnutiami a konkrétnymi činmi musíte  - každý jeden minister, každá jedna ministerka - presvedčiť ľudí, že to myslíte vážne. Ako hlava štátu vám nedovolím na túto zodpovednosť zabudnúť. A zároveň môžete počítať s mojou podporou pre všetky opatrenia, ktoré dôveru v štát pomôžu obnoviť.
 
Som rád, že som s novým ministrom vnútra našiel zhodu v tom, že bude nevyhnutná výmena vedenia polície. Práve presvedčivé reformy v rezorte vnútra a vo fungovaní polície, garancie nezávislosti a nestrannosti vyšetrovania môžu byť základom, o ktorý môže vláda oprieť snahu o získanie dôvery verejnosti.
 
Ale, samozrejme,  výziev, ktorým Slovensko čelí, je oveľa viac a sú v každom jednom rezorte.  Budete o nich ešte odo mňa veľakrát počuť.
 
O vašom úspechu či neúspechu bude rozhodovať hĺbka a razantnosť opatrení, ktoré budete robiť. Otvorenosť a transparentnosť, s akou dokážete reagovať na pochybnosti verejnosti, s ktorými sa predchádzajúca vláda nedokázala vyrovnať.

Verím, že si všetci uvedomujeme, že nestačí vymeniť vládu. Vašou základnou zodpovednosťou je zmeniť štýl vládnutia.“