Prezident začal v Nairobi oficiálnu návštevu Kene

Prezident začal v Nairobi oficiálnu návštevu Kene

Prezident Andrej Kiska začal historicky prvú oficiálnu návštevu Kene stretnutím s prezidentom Uhuru Kenyattuom v hlavnom meste Nairobi.

Podľa Andreja Kisku je Slovensko v tejto krajine veľmi dobre známe prostredníctvom svojich rozvojových projektov. „Slovensko je tu veľmi vážené a má veľmi dobrý zvuk,“ konštatoval prezident. Pripomenul, že za celé obdobie, kedy naša krajina pomáha Keni, tam vzniklo viac ako 100 projektov pomoci, pracovalo niekoľko stovák dobrovoľníkov, slovenské projekty vytvorili niekoľko tisícov pracovných miest a dali prácu desiatkam tisíc farmárov. Ako dodal prezident, Slovensko prispelo Keni sumou viac ako 10 miliónov eur - Keňa je najväčším poberateľom oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid.

Prezidenti diskutovali nielen o tom, v čom môže Slovensko Keni pomôcť, ale aj o tom, čo si obe krajiny môžu navzájom ponúknuť. Keňa je podľa Andreja Kisku veľmi stabilným pilierom v tejto časti Afriky, je partnerom v boji proti terorizmu, Nairobi je centrom mnohých nadnárodných inštitúcií.

Keňa má obrovský potenciál z pohľadu vlastnej krajiny, ale aj  z pohľadu regionu, ktorého je centrom, uviedol prezident. Kombinácia manažmentu a know how zo Slovenska s možnosťami tunajšej krajiny predstavuje napríklad firma na spracovanie orieškov, ktorú plánuje v Nairobi navštíviť, potenciál je podľa jeho slov aj v jadrovej energetike či automobilovom priemysle. „Využívanie vzájomných výhod - to je presne tá cesta spolupráce, ktorú potrebujeme,“ zdôraznil prezident.  

Keňa spustila reformu vzdelávacieho procesu, potrebuje viac technikov, kvalitne vzdelaných ľudí. „Myslím, že aj štipendiá, ktoré poskytuje náš štát, sú jednou z najlepších foriem,“ uviedol prezident, podľa ktorého by však objem tejto pomoci mohol byť omnoho vyšší. „Slovensko ako moderná krajina, ktorá veľa dosiahla, by mala byť v poskytovaní pomoci ešte aktívnejšia.“

Viac k téme: