Prezidentka hovorila o riešení dopadov pandémie s ministerkou kultúry

Prezidentka hovorila o riešení dopadov pandémie s ministerkou kultúry

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v piatok 16. októbra 2020 pracovne stretla s ministerkou kultúry SR Natáliou Milanovou. 

Diskutovali spolu o riešení dopadov krízy spôsobenej pandémiou na oblasť kultúry a kreatívny priemysel. Ministerka prezidentke predstavila novelu zákona, ktorý má negatívne dôsledky zmierniť. Ľuďom zamestnaným v spomínaných oblastiach by mal pomôcť kompenzovať predchádzajúce obdobie, v ktorom boli prakticky bez príjmu. 

Prezidentka pripomenula, že mnohí z tých, ktorí už viac ako 7 mesiacov fungujú v obmedzenom režime, úplne prepadli sitom predchádzajúcej štátnej pomoci. Ministerka prezidentku uistila, že podmienky čerpania pomoci budú jednoduché, nebudú vylučovať z pomoci tých, ktorým pre výpadok príjmov vznikli nedoplatky na daniach alebo odvodoch, a ani tých, ktorí majú súbeh viacerých činností. Prezidentka vidí dôvod na to, aby bol zákon schválený v skrátenom legislatívnom konaní a prisľúbila, že pri jeho prijímaní bude nápomocná. 

Prezidentka však pripomenula, že v oblasti kultúry je zastúpených množstvo profesií aj právnych foriem podnikania, a preto aj pomoc do tejto oblasti môže byť podľa nej účinná len vtedy, ak sa bude týkať celého spektra foriem a činností. 

"Vidím priestor na zrýchlenie prípravy pomoci aj pre podnikateľské subjekty, ako sú napríklad eventové agentúry, organizátori kultúrnych podujatí alebo kluby, o pomoci ktorým ešte stále len prebiehajú rokovania medzi ministerstvom kultúry, ministerstvom hospodárstva a ministerstvom dopravy."