Horná Nitra je na ceste k najzásadnejšej transformácii v histórii

Horná Nitra je na ceste k najzásadnejšej transformácii v histórii

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok 12. júla 2022 navštívila región Hornej Nitry. Počas výjazdu sa zaujímala najmä o budúcnosť regiónu a jeho transformáciu v súvislosti s ukončením ťažby a spaľovania uhlia.

Okrem stretnutia s predstaviteľmi miest a obcí prezidentka navštívila Baňu Cigeľ a pôvodné odkalisko v Zemianskych Kostoľanoch, ktoré čaká premena na solárny park. Prezidentka zdôraznila, že Horná Nitra na ceste k najzásadnejšej transformácii v histórii. Hornonitrianske bane budú na budúci rok odstavené, elektráreň v Novákoch skončí so spaľovaním uhlia a postupne bude prechádzať na obnoviteľné zdroje energie.

Tejto zmene má pomôcť vyše 250 miliónov eur len pre tento región. "Keď sa podarí realizovať zámery, ktoré som dnes videla a im podobné, Horná Nitra bude pre Slovensko a aj Európu ukážkovým regiónom, ako urobiť zelenú a pritom spravodlivú transformáciu. Zástupcovia samospráv, s ktorými som sa tiež stretla, berú túto zmenu pozitívne a sú odhodlaní k nej aktívne prispievať. Mnohé zámery a projekty majú už aj pripravené a chceli by ich rozbehnúť čo najskôr."

Prezidentke v tejto súvislosti zástupcovia samospráv opakovane zdôrazňovali, ako inflácia ovplyvňuje obstarané projekty, od ktorých im odskakujú firmy kvôli rastúcim cenám materiálov. V tejto situácii nesú samosprávy veľmi ťažko škrt cez rozpočet, ktorý im pripravil balíček opatrení. "Môžem povedať, že pri tejto téme mnohým dochádzal diplomatický jazyk. Aj napriek aktuálnym problémom verím, že veľké zmeny, ktoré čakajú Hornú Nitru, sú nielen nevyhnutné, ale budú aj prospešné. Tento región má pred sebou zelenšiu, modernejšiu a zdravšiu budúcnosť, z ktorej budú ťažiť všetci ľudia, ktorí tu žijú."

Ešte v roku 2018 bolo rozhodnuté o ukončení ťažby uhlia, ktorá nebola efektívna. Jeho využívanie na výrobu energie navyše znečisťovalo región a poškodzovalo zdravie. Prezidentka zdôraznila, že nestačí veci len skončiť, treba hľadať nové riešenia a príležitosti. A o tom je podľa nej aj transformácia Hornej Nitry a projekty, ktoré dnes navštívila. "Keď sa to podarí, Horná Nitra môže byť ukážkový región pre celé Slovensko. Baníci dnes už plánujú vykurovanie Prievidze a okolitých obcí väčšinovo postavené na zelenej energii, revitalizáciu areálu baní na priemyselný park, alebo, čo je dlhodobo úspešný projekt, pestujú paradajky. Ekologická paradajková farma využíva teplú banskú vodu na vyhrievanie a ročne na nej vypestujú až 2 milióny kilogramov paradajok. Zároveň, Hornonitrianske bane v areáli Bane Cigeľ majú rozpracovaný projekt nového zdroja vykurovania regiónu, ktorý bude slúžiť, ako ekologická náhrada za drahú a nezdravú energiu z uhoľnej Elektrárne Nováky."

Ďalším dobrým zámerom je podľa prezidentky solárny park, ktorý chcú Slovenské elektrárne a.s. vybudovať na odkalisku Elektrárne Nováky. "V minulosti to bola rozľahlá plocha pokrytá uhoľným popolom, dnes je to veľká trávnatá lúka, na ktorej má solárny park nahradiť jeden celý blok pôvodnej elektrárne. Túto energiu chcú využívať aj na výrobu zeleného vodíka."

Prezidentka navštívila aj jedného z najväčších zamestnávateľov v regióne, firmu Brose, ktorá vyrába komponenty a systémy pre automobilový priemysel. Okrem duálneho vzdelávania ide vytvárať ďalšie nové pracovné miesta, aj v oblasti vývoja, čím pomôže udržať vysokokvalifikovanú pracovnú silu v regióne. "Mnoho ďalších projektov pre región ešte čaká na možnosť využívať Fond pre spravodlivú transformáciu. Horná Nitra môže byť ukážkovým projektom transformácie. Potenciál, najmä v šikovných ľuďoch, na to má."