Prezidentka: Nezabúdajme na ľudí na Gemeri

Prezidentka: Nezabúdajme na ľudí na Gemeri

Prezidentka Zuzana Čaputová počas regionálneho výjazdu na Gemeri 19. a 20. júla 2022 navštívila Tornaľu, Revúcu, Muráň a Rieku Slanú v súvislosti s ekologickou katastrofou, ktorá miestnym ľuďom komplikuje život.

Cesty, ktorými na výjazd na Gemer prezidentka prišla, sú obrazom toho, ako sa na tento krásny región dlhodobo zabúda.
Práve chýbajúca dopravná infraštruktúra bola jedným z hlavných bodov rokovania prezidentky s primátorkou Tornale a zástupcami obcí Mikroregiónu pri Slanej. Hovorili spolu aj o sociálnej situácii v regióne a veľkú časť diskusie tvorila téma čerpania eurofondov.

Návod na to, ako vytvoriť a realizovať v tomto regióne dobrú vec, ukazuje inovatívny projekt Banskobystrického samosprávneho kraja zameraný na dlhodobú starostlivosť o seniorov. "Pred nejakým časom, na stretnutí v Rimavskej sobote, som počúvala veľmi ťažké príbehy žien opatrovateliek, ktoré boli nútené opustiť rodiny, aby sa dokázali uživiť a chodia sa starať o seniorov do Rakúska. Hoci by boli šťastné, keby mohli takúto istú prácu za lepšie ohodnotenie robiť tu na Slovensku."

Práve Agentúra integrovanej starostlivosti, ktorú zriadila Banskobystrická župa, takúto možnosť ponúka. Spojila obce tohto mikroregiónu a dáva seniorom možnosť zostať doma, v ich prirodzenom prostredí - opatrovateľská služba, ktorú potrebujú, príde za nimi. Projekt Banskobystrickej župy je podľa prezidentky príkladom dobrej praxe, hodným nasledovania aj v iných častiach Slovenska. "Ďakujem opatrovateľkám a opatrovateľom, ktorí túto často nedocenenú prácu s láskou a nasadením vykonávajú."

"Rieka Slaná je pre znečistenie mŕtvou riekou, znižuje potenciál Gemera a komplikuje život tunajším ľuďom." Za takmer päť mesiacov, odkedy sa rieka zafarbila dočervena, sa podľa prezidentky neudialo to podstatné, čo sa udiať malo, a to zastaviť kontamináciu a urobiť sanačné práce. Niektoré negatívne dopady na lokálny ekosystém už môžu byť trvalo nezvratné. O tom, ako ďalej, hovorila prezidentka priamo na mieste so starostom Nižnej Slanej Tiborom Jergom, riaditeľom štátneho podniku Rudné Bane Petrom Žitňanom a aktivistami.

Znečistenie Slanej je podľa nej viacrezortný problém a avizovaný zámer ministra životného prostredia Jána Budaja predložiť na vládu vyhlásenie mimoriadnej situácie by malo konečne umožniť alokovanie dostatočných finančných prostriedkov na zastavenie znečistenia a na sanačné práce. "Je absolútne nevyhnutné riešiť vzniknutú situáciu a riešiť ju v úzkej súčinnosti štátu s aktérmi v regióne. Gemer je plný prírodného bohatstva a turistického potenciálu a nečinnosť pri riešení kontaminácie rieky môže zabiť jedno aj druhé. To si nemôžeme dovoliť."

V Revúcej prezidentka rokovala s predstaviteľmi samosprávy, ktorí sú najbližšie ľuďom a ich problémom. Veľmi rezonovala téma stratifikácie nemocníc a najmä možné uzatvorenie niektorých oddelení v revúckej nemocnici.

Naopak, miestnych ľudí veľmi teší, že sa Revúca môže pochváliť získaním titulu Mesto kultúry na Slovensku s mottom Prepni na Revúcu. S týmto projektom je spojených viac ako 170 kultúrnych aktivít, ktoré ponúkajú verejnosti. Prezidentka nevynechala ani prvé slovenské gymnázium, ktoré je dnes múzeum a oslavuje 160 rokov od svojho založenia. "Je to naozaj veľmi vzácne a dôležité miesto slovenskej histórie. Zároveň som tam mala stretnutie s predstaviteľmi mesta a regiónu – štátnych inštitúcií, tretieho sektora, zdravotníctva, školstva, seniorov, športu a mládeže. Vždy je vzácne stretnúť ľudí, ktorí hýbu danou lokalitou. Gemer je nádherný prírodnými krásami, ale ešte dôležitejšie je to, že sú tam skvelí ľudia, ktorí sú ochotní spolupracovať a posúvať mesto dopredu."

V Muráňi prezidentka navštívila známy obecný podnik, ktorý pečie slávne Muránske buchty – "Veľmi odporúčam, aby ste sa tu zastavili a ochutnali ich."

Dvojdňovú pracovnú cestu na Gemer zakončila prechádzkou po Národnom parku Muránska planina. "Miestni odborníci a ochranári mi vysvetlili medializovanú zonáciu." Národný park má smerovať k vyššej miere ochrany prírody a zároveň poskytovať turisticky atraktívne miesta. Turizmus je veľmi dôležitý z hľadiska perspektívy tohto regiónu. "Zo všetkých strán počúvam, že záujem o Gemer, aj o Muránsku planinu stúpa. Veľmi držím tunajším ľuďom palce. Budem sa snažiť robiť všetko pre to, aby Gemer mohol primeraným spôsobom rásť, nie na úkor prírody."