Prezidentka pred sviatkami upozorňuje na preťaženosť nemocníc

Prezidentka pred sviatkami upozorňuje na preťaženosť nemocníc

Prezidentka Zuzana Čaputová upozorňuje pred sviatkami na preťaženosť nemocníc, ktoré sa pripravujú na zvýšený počet pacientov s covidom. 

Na aktuálnu situáciu a prognózy vývoja sa prezidentka telefonicky pýtala ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. "Vplyv obmedzení sa zatiaľ neprejavil, trvajú len krátko a majú príliš veľa výnimiek na zásadnejšie zníženie mobility. Do konca roka sa preto v nemocniciach očakáva až 3000 pacientov s covidom a 300 na pľúcnej ventilácii. Starostlivosť o týchto pacientov prevezmú aj menšie a súkromné nemocnice, no keďže medzi infikovanými stále pribúda aj zdravotnícky personál, pomoc ďalších zdravotníkov slúžiacich na iných oddeleniach alebo mimo nemocníc bude potrebná."

Podľa prezidentky to nie sú dobré správy a nemáme ani veľa možností tento nepriaznivý trend v krátkom čase zvrátiť. "Môžeme však spraviť maximum, aby medzi novými infikovanými neboli naši blízki od štedrovečerného stola. Obmedzme preto svoje kontakty na minimum, aj nad rámec opatrení, ktoré dnes máme prijaté. Zdravie je najväčší darček, ktorý si tieto Vianoce môžeme dať. Sebe aj zdravotníkom tiež môžeme pomôcť, keď si budeme dávať väčší pozor, aby sme sa nedostali do nemocnice v dôsledku iných rizikových aktivít. Napríklad v dôsledku používania zábavnej pyrotechniky, zlej životosprávy alebo neohľaduplnosti či nepozornosti na cestách. Každý pacient v nemocnici zamestnáva, a v tejto situácii aj vyčerpáva, lekárov a sestry, ktorí tak môžu chýbať pri iných, život zachraňujúcich úkonoch u hospitalizovaných pacientov."

Prezidentka pripomína, že dôležité sú teraz ľudské životy a zdravie lekárov, sestier a nemocničného personálu, ktorí ich v ťažkých podmienkach zachraňujú. "Chráňme seba a chránime aj ich. Zvládneme to!"