Prezidentka prijala držiteľky ocenenia Biele srdce

Prezidentka prijala držiteľky ocenenia Biele srdce

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v piatok 8. októbra 2021 v Prezidentskom paláci predstaviteľky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek a držiteľky ocenenia Biele srdce, ktoré komora udeľuje. 

V príhovore ocenila trpezlivosť, odbornosť a láskavosť ocenených. "Predstavovala som si akou ohromnou silou a zdrojom energie musíte byť pre celé zdravotnícke oddelenia a zariadenia sociálnych služieb, na ktorých pôsobíte po celom Slovensku. Akou inšpiráciou musíte byť pre kolegov, kolegyne a študentky a študentov ako mentorky či pedagogičky. Aká energia a vytrvalosť sa musí skrývať za zrodom významných oddelení na liečbu onkologických, psychiatrických ochorení či cystickej fibrózy, pri ktorých ste stáli. Dnes vás tu vidím a zosobňujete moje predstavy. Ste veľkým a pevným srdcom Slovenska. Ďakujem Vám za to!"

Prezidentka vyzdvihla aj nové ocenenie Johany Bórik Hrebendovej in memoriam, ktoré komora udelila tento rok a pripomenula príbehy tých, ktorí sa starajúc o svojich pacientov nakazili koronavírusom a o svoj život prišli.  

Všetkým prítomným prezidentka zaželala veľa síl a pozitívnej energie, o ktorú sa môžeme oprieť, keď nám je ťažko. "Veľmi si však želám, aby sme nezostávali len pri slovách vďaky a úcty za prácu, ktorú robíte v náročných podmienkach. A  dokázali konečne vytvoriť všetkým zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám dôstojné pracovné prostredie s dôstojným ohodnotením. Aby ste tu na Slovensku mohli žiť dobre a dokázali plne realizovať svoj potenciál, ktorý tak urgentne potrebujeme."

Komora udeľuje prestížne ocenenie Biele srdce každý rok pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek. Je symbolom starostlivosti, poznania a ľudskosti a zároveň spája a zjednocuje sestry z celého sveta.