Prezidentka prijala investigatívnych novinárov a občianskych aktivistov

Prezidentka prijala investigatívnych novinárov a občianskych aktivistov

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v stredu 19. februára 2020 v Prezidentskom paláci investigatívnych novinárov a zástupcov iniciatívy Za slušné Slovensko pri príležitosti 2. výročia vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktoré si pripomenieme v piatok 21. februára 2020. 

Prezidentka vo svojom príhovore uviedla, že rešpekt k pravde je esenciou právneho štátu a žiadna civilizovaná a demokratická spoločnosť nemôže existovať bez toho, aby v nej pôsobili ľudia, ktorých profesionálnou povinnosťou je pravdu hľadať, nachádzať a tlmočiť ju spoluobčanom. "Pravdu o tom, čo sa v spoločnosti deje, ale aj pravdu, že sa v nej objavili vážne  poruchy, by mali hľadať a zverejňovať novinári. Najlepší z nich to robia. Robil to aj Ján Kuciak." 

Prezidentka ocenila spôsob, akým po februári 2018 začali redakcie spolupracovať. "Zároveň s poďakovaním chcem dôrazne odmietnuť všetky verbálne a fyzické útoky, zastrašovanie, šikanu, ktorým v súvislosti s vašou prácou čelíte. Nemôžeme dopustiť, aby v demokratickej krajine zomierali rukou vraha novinári. Hoci sme mnohí tušili, čo všetko, aj to nevidené, sa v našej spoločnosti deje, čo všetko stálo za vetou „skutok sa nestal“, informácie, ktoré sa vďaka vám dostávajú na povrch, ďaleko prekračujú rámec našej predstavivosti. Až pri ich čítaní si naplno uvedomujeme, aké nebezpečné a rizikové môže byť pre investigatívneho novinára hľadanie pravdy."

Prezidentka sa poďakovala aj občianskym aktivistom, ktorí stoja za iniciatívou Za slušné Slovensko. "Spôsob, akým ste organizovali zhromaždenia po celej krajine i v zahraničí, bol výnimočný tým, že vám nešlo len o vyjadrenie nesúhlasu a protestu, ale aj o obnovovanie dôvery voči orgánom a inštitúciám, ktoré si dôveru zaslúžia.  Nedovolili ste, aby oprávnený protest nadobudol podobu  nepokojov či výtržností. Iniciatíva Za slušné Slovensko sa stala príkladom, že sú možné masové protesty, ktoré prebiehajú občiansky slušne a sporiadane. Vašou veľkou zásluhou je, že ste nedovolili, aby sa kritika zlého a nespravodlivého zmenila na totálne odvrhnutie všetkého, čo sme od vzniku republiky dosiahli. Patrí vám vďaka, že ste prelomili apatiu, nezáujem a ľahostajnosť a našej občianskej spoločnosti ste dali nový impulz."

Celý príhovor prezidentky je dostupný tu