Prezidentka privítala ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Prezidentka privítala ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského

Na pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej pricestoval vo štvrtok 24. septembra 2020 na oficiálnu návštevu Slovenska prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj. 

Hlavy štátov sa po spoločnom rokovaní zhodli, že vzťahy medzi Slovenskom a Ukrajinou sú veľmi dobré. Prezidentka si želá, aby sme potenciál, ktorý pre prehĺbenie spolupráce existuje, začali oveľa viac využívať. Vzájomné stretnutia prinášajú podľa prezidentky už dnes konkrétne výsledky. "Podarilo sa nám dokončiť dohodu, vďaka ktorej budú môcť obyvatelia Ukrajiny využívať na zahraničné lety aj letisko tesne za našou hranicou – v Užhorode. Potešilo ma ocenenie tohto gesta zo strany pána prezidenta. Slovenská republika vyšla rada v tejto veci Ukrajine v ústrety. Rovnako tak rokujeme o zlepšení spolupráce na hraničných priechodoch, či pri preprave tovarov."

Témou spoločných rokovaní bola aj zložitá situácia, v ktorej sa Ukrajina nachádza. Prezidentka zdôraznila, že Slovensko Ukrajine poskytlo materiálnu humanitárnu pomoc na boj s pandémiou vo výške 200 tisíc eur a pomáha aj dodávkami plynu. "Za ostatných šesť rokov sme prostredníctvom rozvojovej pomoci poslali na Ukrajinu takmer 10 miliónov eur na podporu reforiem, rozvoja občianskej spoločnosti a mieru. Rozprávali sme sa aj o dianí v našich krajinách. O tom, aký vplyv na nás má pandémia COVID-19, že stojíme pred neľahkou úlohou obnoviť a naštartovať naše ekonomiky."

Prezidentka pripomenula, že Slovensko bude pokračovať v podpore Ukrajiny na jej ceste do Európskej únie. Každá krajina má podľa prezidentky právo si slobodne vybrať svoju budúcnosť. "Ukrajinu čakajú mnohé zložité a nepopulárne reformy, s ktorými máme aj na Slovensku nedávnu skúsenosť. Vieme, aké sú náročné – ale vieme aj to, že od ich úspechu závisí ďalšia prosperita a stabilita Ukrajiny. Preto v nich Ukrajina nemôže poľaviť."

Prezidentka zopakovala, že Slovensko neuzná nelegálnu anexiu Krymu a Sevastopola Ruskom či okupáciu časti ukrajinského územia a privítala správu o tom, že v posledných týždňoch je relatívny pokoj zbraní na Donbase. Zuzana Čaputová diskutovala s Volodymyrom Zelenským aj o situácii v Bielorusku a o vzťahoch medzi EÚ a Ukrajinou. 

Počas oficiálnej návštevy prezidenta Ukrajiny podpísali minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal a minister infraštruktúry Ukrajiny Vladyslav Krykliy dohodu medzi vládou SR a Kabinetom ministrov Ukrajiny o stanovení podmienok využívania časti slovenského vzdušného priestoru pre potreby medzinárodného letiska v Užhorode a aj memorandum o spolupráci v oblasti kombinovanej dopravy medzi Áziou a Európskou úniou cez územie Ukrajiny a Slovenska. 

Posledná oficiálna návšteva prezidenta Ukrajiny na Slovensku sa uskutočnila v roku 2011.