Reakcia na uznesenie súdu v súvislosti s väzbou vyšetrovateľov NAKA

Domáca politika
Reakcia na uznesenie súdu v súvislosti s väzbou vyšetrovateľov NAKA

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok 22. októbra 2021 prostredníctvom sociálnych sietí vo videu poskytla svoju reakciu na uznesenie súdu v súvislosti s väzbou vyšetrovateľov NAKA

Vyjadrenia prezidentky k prebiehajúcim vyšetrovaniam a tzv. vojne policajtov boli doposiaľ vždy zdržanlivé. Prezidentka vyzývala na rešpekt k deľbe moci, a teda na to, aby sme vychádzali z rozhodnutí súdov. "Dnes tu máme už odôvodnené uznesenie sťažnostného súdu, Krajského súdu v Bratislave, ktorý rozhodoval o väzbe štyroch vyšetrovateľov NAKA. Tento súd nielenže väzbu zrušil, ale konštatoval aj neodôvodnenosť trestného stíhania voči týmto osobám."

Podľa prezidentky dnes na Slovensku prebieha veľmi dôležité vyšetrovanie trestných činov vysokopostavených funkcionárov. Množstvo z nich sa už priznalo. "Je nesmierne dôležité, aby táto snaha pokračovala a Slovensko sa očistilo. V tomto kontexte považujem za veľmi znepokojujúce, že podľa súdu sú vyšetrovatelia, ktorí na týchto kauzách pracujú, predmetom bezdôvodného stíhania."

Prezidentka považuje za nebezpečné, ak by chcel niekto ktorémukoľvek vyšetrovateľovi v jeho práci brániť, a to cestou kriminalizácie. "Z uznesenia sťažnostného súdu teda jasne vyplýva, že štyria policajní vyšetrovatelia nielenže nemali byť vzatí do väzby, ale nemali byť ani obvinení."