Prezidentka sa na Zemplíne zaujímala o dopady sucha

Prezidentka sa na Zemplíne zaujímala o dopady sucha

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v rámci regionálneho výjazdu na Zemplíne zaujímala, ako sa vysporadúvame s dlhotrvajúcim suchom, ktoré Slovensko zasiahlo. 


Vo štvrtok 27.mája 2020 prezidentka navštívila areál Senianskych rybníkov, stretla sa so starostami Senného, Iňačoviec a Blatnej Polianky, s predsedom poľnohospodárskeho družstva GAMA Michalom Žolnom v Pavlovciach nad Uhom aj s expertmi SHMÚ pri vodomernej stanici Svinický Potok vo Svinici.

Podľa prezidentky máme za sebou pandemickú krízu, čelíme ekonomickej kríze, ale nemôžeme zabúdať ani na dôsledky klimatickej krízy. Práve dlhotrvajúce sucho je jedným z nich. 

"Poľnohospodári už teraz rátajú so stratou okolo pätiny svojej úrody. Klimatická kríza sa cez sucho podpísala na našej krajine a prírode a očakáva sa, že jeho intenzita sa bude stupňovať. Posledné dni už, našťastie, priniesli dážď, no dlhé týždne sucha, ktoré máme za sebou, už majú negatívne dopady predovšetkým na naše poľnohospodárstvo. Ide len o jeden z dôsledkov globálnej klimatickej krízy, ktorá takto zasahuje našich farmárov, ich úrodu a znižuje aj počet ľudí, ktorých práca na pôde dokáže uživiť. Rovnako ako všetci ostatní boli zasiahnutí nečakanou pandemickou krízou a hneď čelia ďalšej. Adresnú a rýchlu pomoc štátu teda potrebujú ešte viac."

Prezidentka v tejto súvislosti upozornila na možnosť využiť desiatky miliónov eur z eurofondov na vodozádržné opatrenia, či už v mestách, obciach alebo v krajine. Môžu totiž pomôcť zadržať vodu v území a naopak zabrániť ničivým záplavám. Podľa prezidentky sa k vode správame ako k zdroju, ktorý je samozrejmý, ale musíme k nemu pristupovať zodpovedne. Pomôže správne hospodárenie v lesoch, v rámci poľnohospodárstva a správne opatrenia v mestách a obciach, v ktorých nevytvárame podmienky na to, aby sa voda mohla zadržať v území. Prezidentka sa plánuje problematike venovať aj naďalej, ďalším krokom budú stretnutia s ministrami životného prostredia a pôdohospodárstva.