Prezidentka sa prvýkrát zúčastnila na stretnutí lídrov NATO

Prezidentka sa prvýkrát zúčastnila na stretnutí lídrov NATO

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v stredu 4. decembra zúčastnila na stretnutí lídrov NATO, ktoré sa konalo neďaleko Londýna. Bolo podľa nej veľmi konštruktívne a otvorené. 

Pripomenula, že to, ako NATO dnes vyzerá, je aj výsledkom demokratických zmien v Európe pred tridsiatimi rokmi – pádu Berlínskeho múru, ale aj Nežnej revolúcie v roku 1989. Bez týchto udalostí by do dnes Európu delila Železná opona a v štátoch, kam dnes bežne cestujeme, alebo kde žijú naši príbuzní, by sme aj naďalej videli nepriateľov.

Podľa prezidentky NATO pre Slovensko ostáva najlepším garantom bezpečnosti silné NATO, ktoré je postavené na pevných vzťahoch Európy a amerického kontinentu a že potrebujeme posilniť európsku bezpečnosť spôsobom, aby sme zároveň posilňovali aj NATO, pretože práve vďaka nášmu členstvu v Aliancii majú dnes naši občania tie najlepšie bezpečnostné záruky.

Na rokovaní prezentovala, že Slovensko si svoj diel zodpovednosti plní: podarilo sa zdvojnásobiť rozpočet na investície do našej obrany a má realistický plán, ako splniť záväzok investovať 2% HDP na obranu do roku 2024.

Prezidentka pripomenula, že nie je dôležité len to, koľko peňazí do našej obrany investujeme, dôležité podľa nej je, aby sme ich míňali účelne a transparentne a aby modernizácia nebola len o veľkých nákupoch, ale aby sa reálne premietla do lepšieho fungovania našich ozbrojených síl a konkrétneho adresného plnenia našich záväzkov.

Lídri hovorili aj o nových hrozbách, ktorým musí Aliancia čeliť. Mnohí spojenci, vrátane Slovenska, napríklad vnímajú s obavami otázky ochrany svojej infraštruktúry, osobitne v oblasti telekomunikácií. Zhodli sa, že musia byť maximálne opatrní v tom, komu zveríme naše telekomunikácie, či informačné systémy, lebo práve tie budú kritickou infraštruktúrou budúcnosti. Prezidentka pripomenula, že v diskusiách o bezpečnosti sa musí čoraz častejšie objavovať aj téma klimatickej krízy. Pretože práve tá môže byť dôvodom pre nové napätia a konflikty, ktorým budeme musieť v budúcnosti čeliť.

Po skončení programu v NATO prezidentka navštívila cintorín v Brookwoode, kde si uctila pamiatku československých vojakov, ktorí bojovali na strane spojencov počas druhej svetovej vojny. "Aj vďaka nim vieme, že tradícia boja za hodnoty slobody a demokracie je významnou súčasťou našej histórie, ku ktorej sa dnes môžeme hrdo hlásiť."