Prezidentka sa stretla s predstaviteľmi kultúry a kreatívneho priemyslu

Prezidentka sa stretla s predstaviteľmi kultúry a kreatívneho priemyslu

Prezidentka Zuzana Čaputová sa vo štvrtok 1. októbra 2020 stretla v Prezidentskom paláci s predstaviteľmi kultúrnej obce, kreatívneho priemyslu a športu. 

Zaujímala sa o to, ako vnímajú aktuálnu situáciu v oblastiach, v ktorých pracujú, poznačenú dopadmi opatrení v súvislosti s pandémiou. Účastníci stretnutia potvrdili, že bez kompenzácií bude už tento polrok pre nich likvidačný. "Vypočula som si konkrétne ľudské príbehy svedčiace o ťažkej situácii, v ktorej sa, nie vlastnou vinou, ocitli."

Prezidentka po stretnutí pripomenula, že kým obchody a rôzne prevádzky sa po uvoľnení opatrení časom vrátili do pôvodného režimu, na hromadné podujatia sa aj naďalej vzťahovali rôzne obmedzenia a na rozdiel od iných profesií väčšina ľudí z tejto oblasti prepadla aj sitom štátnej pomoci určenej na zmiernenie dopadov krízy. Tržby v týchto odvetviach pritom klesli za prvý polrok o viac ako 80 percent a je zrejmé, že obdobný prepad nás čaká aj v druhom polroku.

"Cením si, že napriek zložitej situácii pristupujú k situácii veľmi konštruktívne a do diskusie prinášali konkrétne riešenia. Kompenzácie za výpadok príjmov, po ktorých dnes hlavne volajú, majú zmysel, keď prídu včas, a keď sa ešte dokážu situácii prispôsobiť. Rozumiem slovám účastníkov stretnutia, že teraz, 7 mesiacov od vypuknutia krízy, už od štátu očakávajú viac ako len prísľub, že na riešení sa pracuje. Je potrebná konkrétna a rýchla pomoc. Ďalšie odďaľovanie konkrétnych riešení môže pre mnohých z nich znamenať zásadné existenčné ohrozenie." 

Prezidentka pripomína, že kultúra a umenie robia svet lepším, jedinečným spôsobom oslovujú ľudí, dotýkajú sa našich najhlbších emócií, kladú otázky o zmysle života, o našich charakteroch i nádejach. "Pred pár mesiacmi nám pomáhali prekonať ťažké chvíle v izolácii. Hudba, filmy, knihy, programy na internete boli tým, po čom sme siahali vo chvíľach samoty. Veľmi oceňujem, že aj napriek svojej ťažkej situácii si ľudia z oblasti kultúry, športu a kreatívneho priemyslu uvedomujú potrebu prísnejších opatrení. Sú solidárni s tými, ktorých musíme chrániť. Buďme preto rovnako solidárni a ústretoví aj my k nim."

Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili Tomáš Yxo Dohňanský, Pavol Smolka, Vladimír Černý, Tibor Zelenay, Peter Pukalovič, Boris Meluš, Zuzana Mistríková a Radovan Choleva.