Prezidentka si uctila pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Prezidentka si uctila pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Prezidentka Zuzana Čaputová si v nedeľu 21. februára 2021 uctila pamiatku investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 

Prezidentka pri príležitosti 3. výročia ich vraždy pripomenula, že ich smrť vyvolala masívne protesty verejnosti práve preto, že ich nevinnosť bola v rozpore s brutalitou a cynizmom mocných, ktorým investigatívna práca Jána Kuciaka prekážala. "Robili svoju prácu, mali sa radi a pripravovali sa na spoločný život. Presne pred tromi rokmi zomreli rukou nájomného vraha. Verím, že spravodlivosti sa dočkáme aj v prípade tých, ktorí si smrť Jána a Martiny objednali." 

Jánova práca a jeho smrť nám podľa prezidentky pripomína, ako dôležitá a zároveň riskantná je práca novinárov. Mnohí podľa nej čelili a čelia útokom, vyhrážkam a sledovaniu a riskujú, aby nám všetkým priniesli informácie, či sú vystavovaní hrubosti, aby zistili pravdu. "Rovnako ako každá iná verejná služba, ak sa robí poctivo, je vecou presvedčenia a poslania. A úlohou nás politikov je urobiť všetko pre to, aby sa príbeh Jána už nikdy nezopakoval. Zmena, pre ktorú Ján riskoval svoj život a ktorú po jeho smrti verejnosť žiadala, bola aj spravodlivosť a rovnosť pre všetkých, slušnosť v politike, zodpovedný výkon verejnej moci. "Nezabúdajme a myslime na to každý deň, nielen pri spomienke na túto tragédiu. Česť pamiatke Jána a Martiny!"