Prezidentka si uctila pamiatku obetí holokaustu

Prezidentka si uctila pamiatku obetí holokaustu

Prezidentka Zuzana Čaputová si v stredu 9. septembra 2020 uctila pamiatku obetí holokaustu pri príležitosti Dňa obetí holokaustu a rasového násilia. 

Kamienok položila k pamätníku na Rybnom námestí aj na židovskom ortodoxnom cintoríne na Žižkovej ulici v Bratislave. Prezidentka sa poklonila aj pamiatke Alfréda Wetzlera, ktorý je na cintoríne pochovaný a ktorému sa podarilo ujsť z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Spolu s Rudulfom Vrbom prví podali svedectvo o tom, čo sa v tábore smrti deje. 

Holokaust nie je podľa prezidentky len tragédiou Židov. "Je to tragická kapitola aj našich dejín. Židovský kódex, ktorý 9. septembra 1941 prijala vláda vojnového Slovenského štátu, vyhlásil svojich vlastných občanov a občianky za menejcenných a vystavili ich neľudskému zaobchádzaniu a istej smrti. Do koncentračných táborov bolo deportovaných vyše 70 tisíc ľudí zo Slovenského štátu a ďalších takmer 40 tisíc ľudí z južného Slovenska, ktoré počas vojny patrilo k Maďarsku."

Prezidentka si myslí, že žiadne ospravedlnenie ani smútok už nezmierni utrpenie obetí, na ktoré dnes spomíname. "Našou povinnosťou je pamätať si aj na to, čo holokaustu predchádzalo. Aby sme dôrazne a hneď na začiatku mohli odmietnuť všetky prejavy antisemitizmu a iných foriem netolerancie a diskriminácie, ktoré – ako nás história učí – vždy vedú k tragickým koncom. To je najviac, čo pre odkaz násilím odvlečených, deportovaných a zavraždených spoluobčanov spolu môžeme urobiť."