Prezidentka telefonovala s gruzínskou prezidentkou

Zahraničná politika
Prezidentka telefonovala s gruzínskou prezidentkou

Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala v stredu 13. mája 2020 s gruzínskou prezidentkou Salome Zurabišviliovou. Diskutovali o súčasnej kríze. Zhodli sa, že obe krajiny ju nateraz prekonávajú pomerne úspešne a tiež na tom, že táto kríza je nielen výzvou, ale aj príležitosťou ukázať viac solidarity, spolupráce a spolupatričnosti. Slovensko nedávno prispelo na pomoc Gruzínsku v boji proti COVID-19 a podporilo päť konkrétnych projektov. 

Prezidentka Zurabišviliová informovala prezidentku SR, že Gruzínsko zruší výnimočný stav a mnohé opatrenia s ním spojené už budúci týždeň. Zároveň postupne predstavuje plán na život po kríze. Jedným z nich je aj veľký záujem opätovne otvoriť krajinu turistom, keďže Gruzínsko je v posledných rokoch vyhľadávanou turistickou destináciou. Záujmom krajiny je vytvoriť bezpečné letecké koridory aj podmienky pre pobyt v Gruzínsku. 

Témou rozhovoru prezidentiek bola aj slovenská podpora Gruzínska v jeho ašpiráciách a integrácií do euroatlantických štruktúr. Prezidentka SR v telefonáte opätovne vyjadrila podporu gruzínskej nezávislosti a územnej celistvosti. Gruzínsko má aj naďalej veľký záujem o čo najbližšiu spoluprácu s Európskou úniou aj o členstvo v Severoatlantickej aliancii a prezidentka Zurabišviliová poďakovala za podporu, ktorú Slovensko jej krajine dlhodobo poskytuje. Na záver telefonátu dostala prezidentka SR pozvanie na oficiálnu návštevu Gruzínska, ktoré prijala.

foto: TASR