Prezidentka v Žiline: Ľudí trápi doprava, zdržanie diaľnic

Regióny
Prezidentka v Žiline: Ľudí trápi doprava, zdržanie diaľnic

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok v rámci regionálnych výjazdov navštívila Žilinský kraj. Má za sebou už oficiálne rokovania s predstaviteľmi kraja aj mesta, ale aj veľa milých stretnutí s ľuďmi, ktorí tu žijú.

Hlava štátu považuje za kľúčové byť čo najbližšie k reálnemu životu, k reálnym starostiam konkrétnych ľudí. Aj preto sa s predsedníčku kraja pani Jurinovou a primátorom Žiliny, pánom Fiabánem, rozprávala o problémoch samospráv, pretože práve tie majú bezprostredný dosah na život občanov. Vnímala ich kritiku, že štát na nich prenáša povinnosti, ktoré ale nie sú dostatočne, alebo vôbec kryté finančnými prostriedkami, a mestám a krajom potom chýbajú peniaze na ďalší rozvoj. Veľmi ju zaujímajú opatrenia v sociálnej oblasti.

Teší ju, že kraj a mesto spolupracujú aj s mimovládnymi organizáciami. „Špeciálny problém v Žilinskom kraji je doprava, zvlášť zdržanie stavby diaľničných úsekov na Ružomberok a Čadcu strpčujú život nielen miestnym obyvateľom, ale prakticky všetkým na Slovensku. Budem sa stretávať s predstaviteľmi jednotlivých rezortov a budem sa pýtať na to, kedy si už bude konečne Žilina môcť oddýchnuť od toho obrovského náporu“, povedala hlava štátu.

Stretla sa aj s manažmentom a zamestnancami spoločnosti KIA, ktorá je jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne. Za veľkú výzvu pre Slovensko považuje prezidentka robotizáciu. Postupné nahrádzanie ľudskej pracovnej sily robotmi je už realitou. A trend do budúcnosti je jasný, niektoré pracovné pozície zaniknú, no mnohé nové budú vznikať.

Dotkne sa to ekonomickej a sociálnej situácie mnohých rodín na Slovensku. Podľa prezidentky na to musíme byť pripravení – „Z robotizácie vieme mnohé pozitívne vyťažiť, ale nemôžeme dopustiť, aby nás jej následky dobehli negatívne, najmä z hľadiska sociálneho“, uzavrela prezidentka.