Prezidentka vyzýva na očkovanie, spochybňovať ho je nezodpovedné

Prezidentka vyzýva na očkovanie, spochybňovať ho je nezodpovedné

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v stredu 23. júna 2021 s vyhlásením k aktuálnej epidemickej situácii. Ľudí, ktorí váhajú, či sa majú dať zaočkovať, vyzvala, aby tak urobili čo najskôr. 

Prezidentka si je istá, že nikto netúži po tom, aby sme sa spôsobom života čo i len trochu vrátili do nedávnej minulosti. V súvislosti s tým, že už aj na Slovensku bol potvrdený nový Delta variant vírusu zdôraznila, že podľa epidemiológov nám na jeseň hrozí tretia vlna pandémie a ani včasnými opatreniami na hraniciach jej celkom nedokážeme zabrániť. Jediný naozaj účinný spôsob ako sa nevrátiť späť je podľa prezidentky očkovanie. "Na rozdiel od prvých dvoch vĺn pandémie dnes môžeme povedať, že byť infikovaným v tretej vlne už nebude len otázkou náhody alebo neopatrného správania sa, ale z veľkej časti to bude otázkou voľby, otázkou rozhodnutia každého z nás. Nebude to štát, ani spoločnosť, kto bude ľudí deliť na chránených a zraniteľných. Bude to vírus. Z pohľadu vírusu budú len zaočkovaní a nezaočkovaní. Medzi nami sú stále státisíce ľudí, ktorí sú očkovaniu otvorení, ale svoje rozhodnutie odkladajú, váhajú, neponáhľajú sa, lebo možno ešte nevidia bezprostredný dôvod zaočkovať sa. Obraciam sa preto priamo na vás – nečakajte, prosím, až na príchod tretej vlny, lebo to už môže byť neskoro. Istotu, že vakcína nás ochráni pred vírusom, máme až niekoľko týždňov po druhej dávke. Využime preto tieto prázdninové mesiace a predíďme tomuto riziku."

Podľa prezidentky je dôležité si uvedomiť, že úroveň zaočkovanosti na Slovensku je jedna z najnižších v rámci krajín EÚ. Aj susedné krajiny - Česko, Maďarsko a Poľsko - sú z tohto pohľadu na tretiu vlnu pripravené lepšie. V tejto situácii je podľa prezidentky veľmi nezodpovedné vysielať signály spochybňujúce očkovanie. Priamo totiž ovplyvňujú našu schopnosť prekonať ďalšiu vlnu pandémie s čo najmenšími stratami – na životoch, na zdraví, aj na ekonomickej situácii našich rodín. "V plnej miere rešpektujem právo politickej opozície a každého občana aktívne a verejne poukazovať na zlyhania vlády. Úlohou vlády je vecnú kritiku strpieť a naprávať chyby. Predmetom politického súboja sa však nesmie stať naša schopnosť čeliť pandémii. Nikto nikomu neupiera, že očkovanie je každého osobné rozhodnutie a ani to, že očkovanie je dobrovoľné. Snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity, toto spoločné úsilie všade vo svete, je prejavom zodpovednosti a solidarity, nie stádovitosti. Ak už časť politickej opozície iniciatívne nevyzýva ľudí na očkovanie, tak by aspoň nemala spoluobčanov od očkovania odradzovať. Chcem preto požiadať politických lídrov, aby nerobili kroky, ktoré môžu mať pre nás všetkých tragické následky a aby konali s pocitom zodpovednosti za životy a zdravie občanov."

Na záver svojho vystúpenia prezidentka podotkla, že je prirodzené a ľudské, že máme obavy a pocit neistoty zo všetkého nového a niektorí aj z vakcinácie. Vyzvala ľudí, aby ešte raz zvážili mieru rizika, ktorú nové kmene vírusu môžu spôsobiť nezaočkovaným. "Vieme, ako rýchlo sa vie vírus dostať mimo kontrolu. Urobme správnu vec nielen pre seba a svoju rodinu, ale aj pre celú našu spoločnosť."