Prezidentku privítal v Prahe český prezident

Prezidentku privítal v Prahe český prezident

Vo svojom sídle na Pražskom hrade privítal vo štvrtok predpoludním český prezident Miloš Zeman prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. Slovenská hlava štátu je na svojej prvej oficiálnej zahraničnej návšteve, ktorá sa podľa tradície koná v Českej republike.

Po privítaní a osobnom rozhovore oboch prezidentov sa Zeman i Čaputová zúčastnili na plenárnom rokovaní delegácií, čakal ich spoločný obed i tlačová konferencia. Slovenská prezidentka sa stretne i s predsedom Senátu Parlamentu Českej republiky Jaroslavom Kuberom a s predsedom Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radkom Vondráčkom.

V rámci jednodňovej návštevy v hlavnom meste ČR položí Čaputová vence k soche generála Milana Rastislava Štefánika i kyticu na hrob prezidenta Václava Havla. Stretne sa i s krajanmi a zúčastní sa na koncerte, ktorý pod názvom "Zuzana není sama doma" na jej počesť odohrajú slovenskí i českí hudobníci, napríklad Dan Bárta, Jiří Stivín či Dorota Nvotová.

V diskusii prezidentov Slovenskej a Českej republiky Zuzany Čaputovej a Miloša Zemana nedošlo napriek pomerne širokému spektru tém k názorovému rozporu. Hlavy štátov to deklarovali po spoločnom rokovaní, ktoré sa uskutočnilo v rámci oficiálneho programu štvrtkovej návštevy slovenskej prezidentky v Prahe. "Netvrdím, že niekedy v budúcnosti nebudeme mať na veci iný názor, v tomto úvodnom rozhovore však k niečomu takému neprišlo," uviedla Čaputová. Zeman to potvrdil vyhlásením, že v diskusii "nenarazili na jedinú konfliktnú otázku".

Český dom v Bratislave má byť realitou do konca roka 2019. Na spoločnom brífingu to potvrdili prezidenti Slovenskej a Českej republiky Zuzana Čaputová a Miloš Zeman. Čaputová pripomenula slová predsedu vlády SR Petra Pellegriniho, že ostáva vyriešiť len technické záležitosti. "Je to teda naozaj vo vrcholnej prípravnej fáze," potvrdila Čaputová o zriadení Českého domu v Bratislave. Zeman plánuje na otvorenie Českého domu pozvať aj Čaputovej predchodcu Andreja Kisku. "Budeme taká svätá trojica," poznamenal.

Zuzana Čaputová sa vo štvrtok večer zúčastnila na koncerte, ktorý na pražskej Kampe zorganizovali jej priaznivci. Predniesla na ňom prejav, v ktorom vyzdvihla česko-slovenské vzťahy a nepriamo podporila účastníkov protestov proti českému premiérovi Andrejovi Babišovi, informoval server Novinky.cz.       "Dnes som niekoľkokrát opakovala, že vzťahy medzi našimi krajinami sú nesmierne blízke. Myslím hlavne tie ľudské. Je medzi nami mnoho osobných väzieb, priateľstiev, príbuzenských vzťahov," uviedla Čaputová na záver svojej štvrtkovej oficiálnej návštevy Českej republiky.

V priebehu dňa sa stretla s českým prezidentom Milošom Zemanom, predsedami oboch komôr českého parlamentu a krajanmi žijúcimi v ČR. Položila tiež vence k soche generála Milana Rastislava Štefánika a kyticu na hrob niekdajšieho československého a českého prezidenta Václava Havla. Večerný koncert pod názvom Zuzana nie je sama doma poňali organizátori ako dar k piatkovým narodeninám slovenskej prezidentky.

"Mám pochopenie pre Václavské námestie plné pokojných ľudí, pretože som mala pochopenie pre tie námestia v Bratislave. Spojuje nás totiž pokojný tón, to je veľmi dôležité," vyhlásila prezidentka v prejave na koncerte.

Čaputová narážala na súčasnú vlnu demonštrácií proti premiérovi Andrejovi Babišovi a ministerke spravodlivosti Marii Benešovej, ktoré sa konajú v Prahe aj iných mestách ČR, uviedol server Novinky.cz. Dodal, že zmienila aj protesty v Bratislave po vlaňajšej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktoré viedli k pádu vlády Roberta Fica.

Na koncerte na Kampe vystúpili českí aj slovenskí interpreti, medziinými Dan Bárta, Jiří Stivín, Dorota Nvotová, Katarzia či kapely Eturnity a Živé kvety.