Slovenský a poľský prezident sa stretli cez víkend v Tatrách

Slovenský a poľský prezident sa stretli cez víkend v Tatrách

Slovenský prezident Andrej Kiska a poľský prezident Andrzej Duda sa cez víkend neformálne stretli v Tatrách, aby potvrdili dobré vzťahy oboch krajín, podporili ďalší rozvoj cestovného ruchu a diskutovali o ďalších témach spoločného záujmu. Išlo o ich v poradí štvrté stretnutie, ktorého súčasťou bolo aj spoločné lyžovanie.

„Strávili sme spolu desať hodín a diskutovali sme o situácii nielen v našich krajinách, ale aj v Európe a vo svete,“ uviedol Andrej Kiska a poukázal na tému migračnej krízy, pri ktorej obaja prezidenti vyslovili želanie jednotného európskeho postoja a fungujúceho schengenského priestoru.

„Je logické, že prípadný rozpad Schengenu by neodstránil príčinu utečeneckej vlny a mal by špeciálne na Slovensko devastujúci dopad,“ doplnil Kiska. „Chceme, aby sa ľudia v Európskej únii cítili slobodne,“ dodal Andrzej Duda.

Pokiaľ ide o rozvoj turizmu, prezidenti sa zhodli, že prioritou je zlepšenie spojenia oboch krajín, napríklad spojenie Popradu s Krakovom kvalitnou cestou. „Diskutovali sme o možnosti vytvorenia tunelového spojenia pre železničné spojenie medzi Zakopanym a Štrbským Plesom. Treba zdôrazniť, že v niektorých turistických rezortoch sa nachádza aj viac ako 50 % turistov práve z Poľska,“ povedal prezident Kiska.

Témou boli aj blížiaci sa júlový samit NATO v Poľsku a pomoc susedných krajín Ukrajine.

Viac k téme: