Štátny pohreb Michala Kováča bude vo štvrtok 13. októbra

Štátny pohreb prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra 2016. V tento deň  bude  v čase od 8.00 do 17.00  štátny smútok.   

Verejnosť sa bude môcť rozlúčiť s prezidentom Michalom Kováčom na Bratislavskom hrade v stredu. Na Bratislavskom hrade bude vo štvrtok prebiehať aj prvá časť štátneho pohrebu, odtiaľ sa smútočný sprievod spolu s rakvou presunie cez Palisády do Prezidentského paláca. Zádušná svätá omša za zosnulého bývalého prezidenta bude v Dóme svätého Martina. Rodina sa s Michalom Kováčom rozlúči na súkromnom obrade na Ondrejskom cintoríne v Bratislave. 

Pohreb organizuje  štátna komisia, ktorú schválila Vláda SR, spolu s členmi rodiny Michala Kováča.  V komisii sú  zastúpení predstavitelia Kancelárie prezidenta SR, Úradu vlády SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstva financií SR,  Ministerstva obrany SR, Ministerstva vnútra SR, STV, Rozhlasu a televízie Slovenska, MARIANUM - Pohrebníctva mesta Bratislavy,  Mestskej časť  Bratislava – Staré mesto. Na čele komisie je riaditeľ odboru protokolu Kancelárie prezidenta SR Tomáš Ferko.

12. októbra - streda
12.00 – 18.00 - Rakva bude vystavená pre verejnosť v Rytierskej sieni Bratislavského hradu

13. októbra - štvrtok
11.00 - Kondolencia rodine zosnulého prezidenta pre pozvaných hostí v Rytierskej sieni Bratislavského hradu

12.00 - Začiatok smútočného sprievodu z Hradu na nádvorie Prezidentského paláca

12.45 - Posledná rozlúčka na nádvorí Prezidentského paláca

14.00 - Zádušná omša v Dóme sv. Martina, celebruje arcibiskup Stanislav Zvolenský

16.30 - Súkromná rozlúčka na Ondrejskom cintoríne