Štátny pohreb Michala Kováča bude vo štvrtok 13. októbra

Štátny pohreb Michala Kováča bude vo štvrtok 13. októbra

Štátny pohreb prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča sa uskutoční vo štvrtok 13. októbra 2016. V tento deň  bude  v čase od 8.00 do 17.00  štátny smútok.   

Verejnosť sa bude môcť rozlúčiť s prezidentom Michalom Kováčom na Bratislavskom hrade v stredu. Na Bratislavskom hrade bude vo štvrtok prebiehať aj prvá časť štátneho pohrebu, odtiaľ sa smútočný sprievod spolu s rakvou presunie cez Palisády do Prezidentského paláca. Zádušná svätá omša za zosnulého bývalého prezidenta bude v Dóme svätého Martina. Rodina sa s Michalom Kováčom rozlúči na súkromnom obrade na Ondrejskom cintoríne v Bratislave. 

Pohreb organizuje  štátna komisia, ktorú schválila Vláda SR, spolu s členmi rodiny Michala Kováča.  V komisii sú  zastúpení predstavitelia Kancelárie prezidenta SR, Úradu vlády SR, Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerstva financií SR,  Ministerstva obrany SR, Ministerstva vnútra SR, STV, Rozhlasu a televízie Slovenska, MARIANUM - Pohrebníctva mesta Bratislavy,  Mestskej časť  Bratislava – Staré mesto. Na čele komisie je riaditeľ odboru protokolu Kancelárie prezidenta SR Tomáš Ferko.

12. októbra - streda
12.00 – 18.00 - Rakva bude vystavená pre verejnosť v Rytierskej sieni Bratislavského hradu

13. októbra - štvrtok
11.00 - Kondolencia rodine zosnulého prezidenta pre pozvaných hostí v Rytierskej sieni Bratislavského hradu

12.00 - Začiatok smútočného sprievodu z Hradu na nádvorie Prezidentského paláca

12.45 - Posledná rozlúčka na nádvorí Prezidentského paláca

14.00 - Zádušná omša v Dóme sv. Martina, celebruje arcibiskup Stanislav Zvolenský

16.30 - Súkromná rozlúčka na Ondrejskom cintoríne