Vďaka iniciatíve prezidentky budú oxymetre dostupnejšie

Vďaka iniciatíve prezidentky budú oxymetre dostupnejšie

Prezidentka Zuzana Čaputová v pondelok 22. marca 2021 iniciovala stretnutie v Prezidentskom paláci, ktorého cieľom je pomôcť ľuďom s ochorením Covid-19 v prístupe ku kvalitnejšej domácej liečbe pomocou pulzných oxymetrov. 

Ambulantní lekári prezidentku pri nedávnom osobnom stretnutí informovali, že by im v starostlivosti o covidových pacientov významne pomohli pulzné oxymetre, ako kľúčová pomôcka pri domácej liečbe covidu. Oxymeter pomôže lekárom aj pacientom správne identifikovať čas, kedy už domáca liečba nestačí a je potrebný prevoz pacienta do nemocnice. 

Prezidentka preto oslovila súkromných internetových predajcov zdravotníckych pomôcok a elektroniky, či by s bezplatným zabezpečením oxymetrov nevedeli pomôcť. "Rada som dnes oznámila dobrú správu – 3100 kvalitných oxymetrov bude k dispozícii na zapožičanie pre 600 ambulancií všeobecných lekárov a pre ich pacientov s covidom." 

Viaceré spoločnosti na prezidentkinu prosbu veľmi promptne zareagovali a spoločne dnes darovali 3100 kvalitných a certifikovaných pulzných oxymetrov, ktoré budú k dispozícii všeobecným lekárom, najmä v oblastiach Trenčianskeho, Žilinského, Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja. "Zamerali sme sa najmä na regióny s najvyšším podielom ľudí v slabej sociálnej situácii, ktorí si jednoducho takúto pomôcku nemajú za čo kúpiť ani od koho požičať. Oxymetre budú v najbližších dňoch a týždňoch doručené vyšším územným celkom a tie následne zabezpečia ich distribúciu lekárom."

Prezidentka poďakovala internetovým predajcom za ich veľkorysosť a samosprávam a všeobecným lekárom za ich ochotu spoločnými silami pomôcť ľuďom, ktorí sa ocitli v ťažkej životnej situácii.

Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková, predsedníčka sekcie zdravotníctva Združenia samosprávnych krajov SK8 Silvia Pekarčíková a predstavitelia viacerých súkromných spoločností, ktoré sa zaoberajú predajom elektroniky a zdravotníckych pomôcok - Andrea Slaná(Alza Slovensko), Martin Longauer(MLongauer s.r.o.), Peter Zálešák(NAY), Peter Benický(Planeo Elektro), Ján Lamenec(Unizdrav). K iniciatíve sa pridali aj spoločnosti Medihum a Nexa s.r.o.

Foto: TASR