Vedci po stretnutí s prezidentkou vyzývajú na Vianoce v úzkom kruhu

Vedci po stretnutí s prezidentkou vyzývajú na Vianoce v úzkom kruhu

Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v utorok 15. decembra 2020 vedcov a odborníkov, s ktorými diskutovala o aktuálnej epidemickej situácie. 

Na stretnutí s prezidentkou sa zúčastnili Pavol Čekan, Richard Kollár, Alexandra Bražinová, Boris Klempa, Silvia Pastoreková, Peter Visolajský a Peter Sabaka. Prítomní vedci a odborníci sformulovali výzvu "Desatoro bezpečných Vianoc"Jej text sa zobrazí kliknutím na tento link. Prezidentka po stretnutí vyhlásila, že situácia je veľmi vážna. Pripomenula, že nekontrolovane rastie počet nových infikovaných, z ktorých časť onedlho skončí v nemocniciach a naše zdravotníctvo ich počet už nemusí zvládnuť, pričom už teraz dochádza k obmedzovaniu zdravotnej starostlivosti aj pre pacientov s inými diagnózami a k celkovému vyčerpaniu zdravotného personálu. Podľa prezidentky nemusíme čakať len na opatrenia, tie budú nevyhnutne časom pribúdať, ale ich zmysel poznáme už dnes. 

"Musíme rešpektovať vedecké poznatky a vypočuť si hlasy lekárov a zdravotníckych pracovníkov z našich nemocníc. Ich vianočné sviatky vôbec nebudú pokojné, pretože ich strávia v náročnej službe pri svojich pacientoch, hoci vedia, že mnohým z nich už aj tak nebudú vedieť pomôcť. Opakované slová vďačnosti nikdy nevyvážia veľkosť obety, ktorú každodenne prinášajú."

Prezidentka zdôraznila, že na zastavenie šírenia vírusu dnes nemôže stačiť, ak sa bude zodpovedne a obozretne správať len časť spoločnosti. A už vôbec na to nestačí len snaha vlády prijímať opatrenia. "Obraciam sa preto na všetky politické strany, vrátane tých opozičných, pretože odmietanie opatrení alebo vyvolávanie občianskej neposlušnosti dnes nie je krokom voči vláde ale voči lekárom, sestričkám a rodinám infikovaných, ktorých vianočné sviatky tak budú plné stresu, strachu a bolesti. Je preto v najvyššom spoločenskom záujme rozširovať rady zodpovedných a utlmiť načas všetky politické spory. Považujem to nielen za prejav zodpovednosti, ale aj za prejav solidarity s tými, ktorí trpia v nemocniciach a tými, ktorí bojujú o ich životy. Všetko ostatné je oproti tomu malicherné."

Prezidentka zároveň vyzýva ľudí, aby chránili svojich blízkych pri štedrovečernom stole. "Potrebujeme do vianočných sviatkov obmedziť svoje kontakty na nevyhnutná mieru. Neorganizujme žiadne vianočné firemné večierky a ani oslavy, či stretnutia s priateľmi. Po zatvorení terás dnes mnohých láka presunúť stretnutia do bytov, ale podľa slov epidemiológov je práve tento typ kontaktov v uzavretých priestoroch najrizikovejší a najviac prispieva k šíreniu vírusu. Zvážme, či je každý pobyt v preplnených priestoroch nevyhnutný. Vaši blízki isto pochopia, že Vianoce môžu byť skromnejšie, ale o to bezpečnejšie. Vytvorme si vlastné malé bubliny kontaktov, v ktorých do sviatkov vytrváme."

Prezidentka sa vo svojom vystúpení obrátila aj na všetkých zamestnávateľov a vyzvala ich, aby umožnili pred sviatkami a počas nich svojim zamestnancom prácu z domu a zároveň každého, kto pracovať z domu môže, nech tak určite urobí. Eliminuje tým totiž množstvo rizikových kontaktov a prispeje tak k väčšej bezpečnosti seba aj svojej rodiny.

Prezidentka ocenila aktívny postoj pandemickej komisie, ktorá v súlade s vedeckým poznatkami a aktuálnymi dátami minulý týždeň navrhla viacero opatrení. "Neviem, v akej podobe ich v stredu schváli vláda. Bola by som však veľmi rada, ak by mix odporúčaní a prijatých nariadení zodpovedal vážnosti situácie a mal podporu širokej vedeckej komunity. Takéto opatrenia, vzhľadom na vážnu pandemickú situáciu, ktorú potvrdzujú tiež informácie z dnešného stretnutia s vedcami a odborníkmi, aj rada osobne podporím. Našim nepriateľom totiž nie sú opatrenia, nepriateľom je vírus, ktorého šírenie sa nám ani napriek opatreniam nedarí zastaviť. O to väčšia zodpovednosť preto padá na nás. Viem aké je ťažké zriecť sa svojich zvykov a očakávaní, s ktorými máme spojené vianočné sviatky, nikdy sme pred takou možnosťou nestáli. No najväčší darček, ktorý si teraz môžeme navzájom dať, je zdravie a bezpečnosť svojich najbližších. Majme to prosím na pamäti pri akomkoľvek svojom kontakte pred vianočnými sviatkami aj počas nich."