Poradcovia prezidentky SR 


Marián Leško – poradca pre vnútornú politiku 

Politický komentátor a novinár. Písal pre denníky Pravda, SME, spolupracoval aj s Rádiom Slobodná Európa a písal pre týždenník TREND. Pracoval v nadácii Zastavme korupciu a je autorom viacerých kníh o slovenskej politike. 


Vladimír Talian – poradca pre vnútornú politiku 

Komunikačný stratég. V rokoch 1998 a 2003 pracoval na občianskych kampaniach „Volím, teda som” a „Nie je nám to jedno”, prostredníctvom združenia Hlava 98 pomáhal demokratickej opozícii v Bielorusku. Niekoľko rokov pôsobil v Slovenskom rozhlase, v roku 2006 sa stal predsedom Rady Slovenského rozhlasu, pracoval aj v Rádiu_FM. Bol aj poradcom ministerky spravodlivosti a poslankyne NR SR Lucie Žitňanskej.  


Juraj Rizman - poradca pre životné prostredie a občiansku spoločnosť

Environmentalista a dlhoročný predstaviteľ organizácie Greenpeace v SR. Podieľal sa na viacerých ochranárskych kampaniach, napr. proti plánovanej ťažbe zlata a uránu, či za prijatie zákona o starých environmentálnych záťažiach. Od roku 2012 bol členom Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie, poradného orgánu Vlády SR pre oblasť rozvoja občianskej spoločnosti na Slovensku. 


Peter Bátor – poradca pre zahraničnú politiku, bezpečnosť a obranu

Expert na zahraničnú, medzinárodnú a bezpečnostnú politiku. Pôsobil ako poradca a diplomat na ministerstve obrany, ministerstve zahraničných vecí a v Stálej delegácii Slovenskej republiky pri NATO. V rámci krátkodobých pobytov má skúsenosť z Afganistanu, Iraku, Kosova či Blízkeho Východu. Od roku 2015 pôsobí v Kancelárii prezidenta SR ako expert na bezpečnosť, neskôr riaditeľ Odboru zahraničnej politiky.


Zuzana Kusá – poradkyňa pre sociálnu oblasť 

Slovenská sociologička venujúca sa verejnému akademickému výskumu a výuke v oblasti sociológie. V súčasnosti pracuje pre Sociologický ústav SAV. Vo svojej práci sa venuje predovšetkým témam vzdelávania, chudoby a sociálneho vylúčenia. Od roku 1992 pracuje ako samostatná vedecká pracovníčka SAV. Je spoluautorkou monografie „Politická zmena v spoločenskej rozprave” (1997), editorkou viacerých zborníkov a autorkou štúdií, publikovaných najmä v časopise „Sociológia” a v domácich i zahraničných zborníkoch.


Peter Kubina – poradca pre oblasť práva a spravodlivosti 

Špecialista na ústavné právo a riešenie sporov v širokom spektre právnych oblastí, bankové a finančné právo. Pred Ústavným súdom SR zastupoval viacero významných prípadov, ako napríklad nevymenovanie generálneho prokurátora, zrušenie Mečiarových amnestií či spory týkajúce sa ochrany slobody prejavu, slobody médií, ochrany vlastníckeho práva a práva na spravodlivé súdne konanie. Je vedúcim partnerom bratislavskej pobočky medzinárodnej advokátskej kancelárie Dentons.


Radovan Pala – poradca pre oblasť práva a spravodlivosti 

Expert na obchodné právo. Je spoluautorom monografie Cezhraničné fúzie, ako aj rozsiahleho komentára k slovenskému Obchodnému zákonníku. Podieľal sa aj na príprave legislatívy obmedzujúcej pôsobenie tzv. schránkových spoločností. Je zakladajúcim managing partnerom advokátskej kancelárie Taylor Wessing.


Martin Strižinec - hovorca prezidentky 

Bývalý moderátor spravodajských a publicistických relácií. Od roku 2001 pôsobil v Rádiu Expres, od roku 2009 v televízii TA3 a od roku 2013 v RTVS. Takmer 5 rokov moderoval najsledovanejšiu politickú diskusiu O 5 minút 12. V súčasnosti pôsobí aj ako externý doktorand na Katedre žurnalistiky FiF UK v Bratislave.