Prezident SR vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

Prezident SR vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS

Prezident SR Peter Pellegrini vymenoval dnes na návrh vlády SR Dušana Keketiho do funkcie viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Vyjadril pritom presvedčenie, že jeho manažérske skúsenosti, odborné i ľudské kvality sú predpokladom na to, aby sa kompetentne a zodpovedne zhostil mimoriadne zodpovednej úlohy.

„Nebude vôbec jednoduchá, pretože tak, ako sme zažili obdobie úspechov a hospodárskeho rastu, prichádzajú zákonite aj ťažké časy,“ konštatoval prezident SR vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci. Pripomenul súčasnú neistotu v trhovom prostredí, ktorú prehlbujú rozkolísané medzinárodné vzťahy i geopolitické riziká. „Výrazne nás môžu zasiahnuť obchodné vojny a zavádzanie ciel, čo prispieva k ekonomickej neistote a k rozpadu globálneho trhu,“ povedal P. Pellegrini.

V súvislosti s pokračovaním konsolidácie verejných financií poznamenal, že je nevyhnutné, aby boli úsporné opatrenia predvídateľné, odborne vyargumentované a vyvážené. Upozornil tiež, že Slovensko a EÚ potrebujú naliehavo posilniť konkurencieschopnosť svojej ekonomiky ako aj európsky bezpečnostný pilier. „V tomto ohľade považujem za dôležité stanoviská či odporúčania NBS, ktorá je súčasťou nadnárodných finančných formátov, kde sa o nových výzvach intenzívne diskutuje,“ dodal prezident SR.

Podľa jeho slov NBS vždy bola a stále je rešpektovanou inštitúciou, ktorá si zachováva vysokú mieru profesionality a nezávislosti a SR sa spolieha na odbornosť tých, ktorí ju reprezentujú.