Úvod Oficiálny program Aktuality
27.05.2020, 16:45

Prezidentku zaujíma, ako sa vysporadúvame s dlhotrvajúcim suchom

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude od štvrtka 28. mája 2020 v rámci regionálneho výjazdu na východnom Slovensku zaujímať o to, ako sa vysporadúvame s dlhotrvajúcim suchom. Dopady klimatickej krízy negatívne zasahujú poľnohospodárov, našu potravinovú sebestačnosť, ale aj krajinu a lesy. Prezidentka sa stretne s expertmi SHMÚ, farmármi, zástupcami chránených krajinných oblastí aj starostami z regiónu a v rámci svojej cesty poukáže aj na inšpiratívne riešenia tohto problému. Prezidentka navštívi Senianske rybníky, Pavlovce nad Uhom, Kladzany a prejde sa k Morskému oku. Presný program prezidentky počas výjazdu je uvedený v kalendári
27.05.2020, 02:17

Prezidentka diskutovala v TV Markíza

Prezidentka Zuzana Čaputová diskutovala v utorok 26. mája 2020 v mimoriadnej relácii TV Markíza. Hovorila aj o tom, čo nám ukázala súčasná kríza a ako sa z nej môžeme poučiť. 
25.05.2020, 15:57

Prezidentka podpísala zákon o organizácii činnosti vlády a ústrednej štátnej správy

Prezidentka Zuzana Čaputová 25. mája 2020 podpísala zákon zo 14. mája 2020, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 575/2001 Z. z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony.    
22.05.2020, 15:49

Prezidentka otvára odbornú diskusiu o systémových zmenách v prokuratúre

Prezidentka Zuzana Čaputová pozýva na rokovanie do Prezidentského paláca odborníkov z rôznych právnických profesií a inštitúcií, aby diskutovali o systémových zmenách fungovania prokuratúry na Slovensku. Blížiaca sa voľba generálneho prokurátora je len prvým krokom, prokuratúra si však podľa prezidentky vyžaduje oveľa zásadnejšie zmeny, ktorým má predchádzať poctivá a seriózna odborná diskusia. Stretnutie sa uskutoční v utorok 26. mája 2020.
20.05.2020, 12:03

Prezidentka podpísala 5 zákonov, aj jednoduchšie poskytovanie eurofondov

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala 19. a 20. mája 2020 päť zákonov, ktoré NR SR schválila v uplynulých dňoch v súvislosti s dopadmi krízy. Je medzi nimi aj zákon o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorého cieľom je zjednodušiť poskytovanie eurofondov. Celý zoznam podpísaných zákon je k dispozícii v sekcii Podpísané a vrátené zákony
19.05.2020, 09:49

Prezidentka podpísala ďalší zákon, ktorý NR SR schválila v súvislosti s COVID-19

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v pondelok 18. mája 2020 zákon z 13. mája 2020, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 67/2020 Z. z. o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19 v znení neskorších predpisov.      
18.05.2020, 11:14

Prezidentka podpísala zákon, ktorý zavádza tzv. inteligentnú karanténu

Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok 15. mája 2020 podpísala zákon z 15. mája 2020, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách v znení neskorších predpisov.            
13.05.2020, 19:23

Prezidentka telefonovala s gruzínskou prezidentkou

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes telefonovala s gruzínskou prezidentkou Salome Zurabišviliovou. Diskutovali o súčasnej kríze. Zhodli sa, že obe krajiny ju nateraz prekonávajú pomerne úspešne a tiež na tom, že táto kríza je nielen výzvou, ale aj príležitosťou ukázať viac solidarity, spolupráce a spolupatričnosti. Slovensko nedávno prispelo na pomoc Gruzínsku v boji proti COVID-19 a podporilo päť konkrétnych projektov. Prezidentka Zurabišviliová informovala prezidentku SR, že Gruzínsko zruší výnimočný stav a mnohé opatrenia s ním spojené už budúci týždeň. Zároveň postupne predstavuje plán na život po kríze. Jedným z nich je aj veľký záujem opätovne otvoriť krajinu turistom, keďže Gruzínsko je v posledných rokoch vyhľadávanou turistickou destináciou. Záujmom krajiny je vytvoriť bezpečné letecké koridory aj podmienky pre pobyt v Gruzínsku. Témou rozhovoru prezidentiek bola aj slovenská podpora Gruzínska v jeho ašpiráciách a integrácií do euroatlantických štruktúr. Prezidentka SR v telefonáte opätovne vyjadrila podporu gruzínskej nezávislosti a územnej celistvosti. Gruzínsko má aj naďalej veľký záujem o čo najbližšiu spoluprácu s Európskou úniou aj o členstvo v Severoatlantickej aliancii a prezidentka Zurabišviliová poďakovala za podporu, ktorú Slovensko jej krajine dlhodobo poskytuje. Na záver telefonátu dostala prezidentka SR pozvanie na oficiálnu návštevu Gruzínska, ktoré prijala.
13.05.2020, 15:05

Prezidentka víta rozhodnutie Mojmíra Mamojku vzdať sa funkcie ústavného sudcu

Vzhľadom na závažnosť podozrení týkajúci sa Mojmíra Mamojku prezidentka Zuzana Čaputová víta jeho dnešné rozhodnutie vzdať sa funkcie ústavného sudcu. Prezidentka si myslí, že je to v prospech dôveryhodnosti justície. Podľa prezidentky je dobré, aby Ústavný súd SR fungoval v plnom zložení. Podľa prezidentky je dobré, ak Ústavný súd SR funguje v plnom zložení, a preto je v záujme všetkých, aby bol nový ústavný sudca zvolený čo najskôr. 
12.05.2020, 17:05

Prezidentka udelila milosť matke samoživiteľke v ťažkej životnej situácii

Prezidentka Zuzana Čaputová udelila 12. mája 2020 milosť 41-ročnej žene A. B., ktorá bola opakovane súdom odsúdená za spáchanie trestného činu ohrozovania mravnej výchovy mládeže, pretože jej deti mali v škole, ktorú navštevujú, vymeškané neospravedlnené vyučovacie hodiny. Podrobné zdôvodnenie rozhodnutia prezidentky je dostupné v sekcii milosti a amnestie.