Úvod Oficiálny program Krátke správy
18.03.2021

Prezidentka odvolala Vladimíra Pčolinského z funkcie riaditeľa SIS

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes na návrh vlády SR odvolala Vladimíra Pčolinského z funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby a zároveň ho uvoľnila zo služobného pomeru príslušníka SIS.  
17.03.2021

Prezidentka otvorí konferenciu Race to Zero

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpi vo štvrtok 18. marca 2021 s online príhovorom na konferencii „Race to Zero in Slovakia: Business“, ktorej cieľom je inšpirovať firmy k tomu, aby sa vydali cestou k uhlíkovej neutralite. Spolu s prezidentkou SR otvoria konferenciu britský veľvyslanec v SR Nigel Baker a vysoký predstaviteľ Spojeného kráľovstva pre zmenu klímy Nigel Topping. Konferencia je zameraná na zdieľanie skúseností firiem, ktoré sa rozhodli urobiť prvý krok k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality. Diskutovať sa bude o dôvodoch, ktoré ich k tomu viedli, ale aj výhodách, ktoré táto zmena priniesla ich podnikaniu. V rámci online podujatia vystúpia predstavitelia štátneho sektora ako aj zástupcovia podnikateľského prostredia. „Race to Zero“ je globálna kampaň OSN zameraná na podporu zdravej, odolnej a bezuhlíkovej obnovy po pandémii, ktorá vytvorí dobre platené pracovné miesta, umožní inkluzívny a udržateľný rast a pomôže predchádzať budúcim hrozbám. Registrácia na konferenciu je možná na: https://bit.ly/3etvKeN 
12.03.2021

Prezidentka vetovala zákon o diaľničnej známke

Prezidentka Zuzana Čaputová vrátila v piatok 12. marca 2021 NR SR na opätovné prerokovanie zákon z 24. februára 2021, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 488/2013 Z. z. o diaľničnej známke a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Prezidentka vetovala novelu zákona, ktorá mala za cieľ predĺžiť lehotu na uloženie pokuty za neuhradenie diaľničnej známky zo 60 dní na dva roky. Hlava štátu dbá na dodržiavanie zákonného postupu, a preto nepodpísala zákon, ktorý nesplnil podmienky pre skrátené legislatívne konanie. Zákon predpokladá pre skrátené legislatívne konanie existenciu mimoriadnych okolností, ktoré nie sú výsledkom obvyklého chodu udalostí, a teda nastali náhle, nečakane a nebolo možné sa na ne vopred pripraviť. Toto kritérium podľa prezidentky splnené nebolo, keďže podľa verejných vyjadrení predkladateľa bola už v auguste minulého roka ohlásená potreba novelizácie tohto zákona. Okolnosti teda neboli náhle, ani nečakané a predkladateľ mal dostatok času predložiť danú novelu do riadneho legislatívneho procesu. Celé zdôvodnenie veta prezidentky je dostupné v sekcii Podpísané a vrátené zákony.
12.03.2021

Prezidentka žiada zvolanie Výboru BR SR pre koordináciu spravodajských služieb

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes v súvislosti so zadržaním, obvinením a následným dočasným pozbavením výkonu štátnej služby riaditeľa Slovenskej informačnej služby listom požiadala premiéra Igora Matoviča, aby neodkladne zvolal zasadnutie Výboru Bezpečnostnej rady Slovenskej republiky pre koordináciu spravodajských služieb. 
11.03.2021

Prezidentka dočasne pozbavuje V. Pčolinského výkonu štátnej služby

Prezidentka Zuzana Čaputová dnes rozhodla, že Vladimíra Pčolinského dočasne pozbavuje výkonu štátnej služby. Prezidentka tak rozhodla aj preto, že skutku, ktorý mu je kladený za vinu, sa mal dopustiť v priamej súvislosti s výkonom funkcie riaditeľa SIS. Jeho pokračovanie v službe by bolo za týchto okolností neprijateľné. 
11.03.2021

Prezidentka v rannom vysielaní Rádia Slovensko

Prezidentka Zuzana Čaputová bola hosťom relácie Dobré ráno, Slovensko. Ranné vysielanie RTVS je tento týždeň venované ženám. Prezidentka preto v rozhovore hovorila aj o pôsobení žien v politike a svojich aktivitách, ktorými sa snaží pomôcť ženám. 
08.03.2021

Prezidentka sa teší, že pápež má v úmysle navštíviť Slovensko

Prezidentka Zuzana Čaputová s radosťou prijala správu o tom, že pápež František má v úmysle pricestovať na Slovensko. Svätého Otca pozvala na návštevu počas ich spoločného stretnutia vo Vatikáne v decembri minulého roka. "Veľmi sa teším, že Svätého Otca budeme môcť privítať na Slovensku, jeho návšteva bude určite symbolom nádeje, ktorú tak veľmi potrebujeme." 
28.02.2021

Prezidentka poskytla rozhovor pre Politico

Prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre Politico hovorila o aktuálnej pandemickej situácii, vakcinačnej stratégii, ako aj o vzťahoch v rámci V4. Celý rozhovor v angličtine si môžete prečítať TU.
27.02.2021

Prezidentka poskytla rozhovor nemeckému týždenníku Der Spiegel

Prezidentka Zuzana Čaputová poskytla rozhovor nemeckému týždenníku Der Spiegel. Hovorila v ňom o tom, ako Slovensko zvláda boj s pandémiou koronavírusu, ale aj o vnútropolitickom vývoji na Slovensku. 
17.02.2021

Prezidentka podpísala ďalšie zákony

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v stredu 17. februára 2021 päť zákonov, ktoré schválila NR SR. Ide o zákony o označeniach pôvodu výrobkov, o zmenách v Zákonníku práce, o bezpečnosti detských ihrísk a o úhradách za lieky, zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny. Kompletný zoznam zákonov podpísaných prezidentkou s ich presnými a celými názvami je k dispozícii v sekcii Podpísané a vrátené zákony