Čestná stráž

Čestná stráž je útvarom ozbrojených síl Slovenskej republiky, ktorý stráži sídlo prezidentky SR a jej hostí.

V prípade vojny, výnimočného a núdzového stavu plní obrannú funkciu. Zabezpečuje tiež organizovanie výkonu vojenských pôct a plní ústavné, protokolárne a reprezentačné úlohy prezidentky ako veliteľa ozbrojených síl.

Okrem toho sa podieľa aj na riešení medzinárodného krízového manažmentu a zapája sa do dobročinných aktivít.

Oficiálny web: https://cspsr.mil.sk/

Čestná stráž


Vedeli ste?

Čestná stráž 1

Stráž tvoria muži aj ženy.

Je podriadená náčelníkovi Vojenskej kancelárie prezidenta, ktorým je brigádny generál Ladislav Dovhun. Vnútorné organizačné členenie, rozmiestnenie a početné stavy vojakov a zamestnancov Čestnej stráže určuje prezident.

Čestná stráž 2

Čestné stráženie sa vykonáva počas prítomnosti prezidenta v Prezidentskom paláci, spravidla v pracovných dňoch od 8.00 hod. do 18.00 hod

Veľké striedanie stráží sa koná cez pracovné dni o 12.00 h. V súčasnosti, počas rekonštrukcie fasády Prezidentského paláca, vykonávajú vojaci čestnú stráž pri zadnom vchode zo strany od Prezidentskej záhrady.

Čestná stráž 3

Uniforma Čestnej stráže prezidenta SR

Vychádza z klasického vojenského strihu zavedeného v bývalej Československej armáde. Jej farebné vyhotovenie je šedo-modré, košeľa je biela. Základom uniformy je sako s dvojradovým zapínaním, ktoré sa zapína vyššie pri krku. Na opasku sú upevnené závesníky na zbraň. Nohavice majú strihový základ civilných spoločenských nohavíc s lampasom a odev dopĺňajú biele rukavice a lakové poltopánky.

Druhá, historická, uniforma čestnej stráže sa používa pri vnútorných protokolárnych aktoch. Je na motív rovnošaty slovenských dobrovoľníkov z roku 1848, konkrétne uniformy Janka Francisciho. Má bohaté zlatenie a hnedú kožušinu na zimných čiapkach a lemoch vrchného kabátca. Národné prvky zvýrazňuje klobúk s perom a zdobné čamarovanie – ornamenty vytvorené šnúrou, ktoré vychádzajú z motívov ľudového slovenského kroja.