Andrej Kiska prijal laureátov ceny Zlatý záchranársky kríž

Andrej Kiska prijal laureátov ceny Zlatý záchranársky kríž

Prezident Andrej Kiska prijal v stredu v Prezidentskom paláci laureátov ceny Zlatý záchranársky kríž.

„Toto pravidelné stretnutie patrí medzi moje najkrajšie stretnutia v paláci počas celého roka. Stará múdrosť hovorí, že keď človek zachráni jeden ľudský život, ako keby zachránil celé ľudstvo.

Keď som si čítal tieto príbehy, každý jeden som sa snažil si predstaviť. Ako človek skočí do vody a vyťahuje topiacich sa ľudí, ako zachraňujete trojmesačné bábätko, kolegov, kde vidíte, že žiaľ, dvaja svoj život stratili. Aké to asi je – vojsť do domu hľadať stratenu osobu, aké to je dávať prvú pomoc, keď vám človek zomiera pod rukami.

Možno si niektorí poviete, že keby bol niekto na mojom mieste, spraví to isté. Nie je to pravda, nie vždy dokážeme v sebe nájsť tú silu a zbabelo utečieme. Pred vami profesionálmi skladám preto klobúk dole. Policajti, hasiči – síce to máte v predpise práce. Napriek tomu aj práca sa dá robiť s obetou, srdcom, alebo aj nie. Preto som rád, že mnohí z vás do toho dávate svoje srdce.

Ďakujem organizátorom, že tento dvanásty ročník sa organizuje. Musíme ukazovať svetlé príklady. V Biblii sa hovorí, že sviecu nesmieme skrývať, ale dať hore, aby osvietila celý dom. A dobré činy, srdce, ochotu riskovať dokonca svoj vlastný život, to je niečo, čo musíme ukazovať a dávať na piedestál celej našej krajiny.

Vďaka patrí aj tým, ktorí pomáhajú zachraňovať životy s osvetou. A s obrovskou úctou a smútkom sa skláňam nad tými, ktorý svoj život stratili. Vždy ostanú v našich srdciach.

Tento ročník je pre nás symbolický, lebo slávime sté výročie vzniku Československa. Som rád, že aj tento ročník spolupráce ukazuje, aké máme skvelé vzťahy medzi našimi krajinami. Dovoľte mi sa vám poďakovať. Pretože našu krajinu robíte lepšou, robíte ju miestom, na ktoré sme všetci hrdí, že tu môžeme žiť.“