Andrej Kiska prijal organizátorov štrajku za budúcnosť klímy

Andrej Kiska prijal organizátorov štrajku za budúcnosť klímy

Prezident Andrej Kiska vo štvrtok prijal v Prezidentskom paláci organizátorov štrajku za budúcnosť klímy Fridays for Future.

„Títo mladí ľudia hovoria o klimatickej kríze, v ktorej sa nachádza naša krajina. Je povinnosťou našej generácie odovzdať planétu minimálne v takom stave, v akom sme ju dostali. To, žiaľ, neplatí. Globálne otepľovanie, problémy s plastami a znečisťovaním prírody sú obrovské.

Na protestoch, ktoré organizovali títo mladí ľudia, sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí. Dotkli sme sa problémov, s ktorými sa ja plne stotožňujem. Prvým sú Hornonitrianske bane a znečisťovanie prírodného prostredia. Už som o tomto probléme verejne hovoril. Ľudia sa v tej oblasti dožívajú nižšieho veku. Štát dotuje bane, ale ak by v uvodzovkách dal tieto peniaze baníkom, tak by do konca života nič nemuseli robiť, ešte by aj peniaze zostali. Znečisťuje sa prírody, sú ohrozené životy a napriek tomu to pokračuje ďalej.

Diskutovali sme aj o výrube lesov v národných parkoch. O tom, koľko stromov nám ubúda. Je to niekedy také divoké eldorádo rôznych záujmov, čo sa v tých lesov deje.

Organizátorom protestov som sa poďakoval a zaželal im veľa úspechov, pretože táto planéta bude ich planétou. Je našou úlohou, nás politikov, aby sme ju odovzdali v dobrom stave.“