Andrej Kiska privítal bulharského prezidenta na oficiálnej návšteve

Domáca politika
Andrej Kiska privítal bulharského prezidenta na oficiálnej návšteve

Prezident Bulharskej republiky Rumen Radev v utorok pricestoval na dvojdňovú oficiálnu návštevu Slovenska, na pozvanie prezidenta Andreja Kisku.

Prezident Radev prišiel na Slovensko v čase končiaceho sa predsedníctva Bulharska v Rade Európskej únie a práve európska integrácia bola jednou z tém diskusie, spolu s prehĺbením bilaterálnych vzťahov alebo napríklad bojom proti korupcii v oboch krajinách.

Za prítomnosti prezidentov podpísali dohody o spolupráci:
- Slovenská technická univerzita v Bratislave a Technická univerzita v Sofii
- tlačová agentúra TASR a Bulharská tlačová agentúra (BTA)
- Ekonomická univerzita v Bratislave a Univerzita pre národné a svetové hospodárstvo v Sofii

Prezidenti popoludní položili vence k pamätníku Brána slobody v Devíne. Bulharský prezident mal na programe aj stretnutie s predsedom parlamentu, predsedom vlády a v stredu navštívi bulharskú školu Christa Boteva.

„Je to prvá oficiálna návšteva bulharského prezidenta u nás. Som rád, že ho môžem privítať ako priateľa, s ktorým sme sa nedávno stretli aj vo Varšave. Je to špeciálny deň, pretože pán prezident včera oslávil 55 rokov.

Pri našich rozhovoroch sme sa dotkli viacerých tém. Veľmi dôležitou správou je, že Bulharsko predsedá Rade Európskej únie, jeho predsedníctvo čoskoro končí, pričom jeho prioritou bolo to, o čom som stále presvedčený – spolu sme silní.

Bol som veľmi rád, že sme obaja na našom stretnutí vyjadrili jasné presvedčenie, že musíme hľadať riešenia. Ako zvyknem opakovať, Európska únia nie je problém, ale Európska únia je riešenie pre každú jednu veľkú výzvu, ktorú máme.

Z pohľadu našich bilaterálnych vzťahov možno veľmi oceniť, že Bulharsko je pre našich turistov veľmi populárnou destináciou. Každý rok takmer 100-tisíc turistov navštívi Bulharsko. Som veľmi rád, že letecké linky už nie sú len do Sofie, ale aj do Burgasu, čo ešte viac otvára krásne bulharské pobrežie pre našich ľudí.

Pri stretnutí prezidentov takýchto dvoch krajín si vždy kladieme otázku, čo nás spája a čo sa môžeme jeden od druhého ešte naučiť. Čo nás spája, v čom máme obaja prezidenti jasný postoj a cítime to ako veľkú výzvu, je boj s korupciou v oboch našich krajinách.

Spája nás aj naše pevné presvedčenie o tom, že členstvo v Európskej únii aj Severoatlantickej aliancii je pre naše krajiny nesmierne dôležité. A obaja ako prezidenti jasne vyžadujeme od našich vlád, aby sa záväzky našich krajín k Severoatlantickej aliancii naplnili.

Obe naše krajiny majú problém s tým, že mladí talentovaní ľudia odchádzajú do zahraničia, nedokážeme si ich udržať doma. Je však zaujímavé, že Bulharsko je absolútnym lídrom v Európskej únii v zamestnávaní žien v IT biznise. Pýtal som sa pána prezidenta, ako sa to podarilo. Je to výzva, ktorú by sme aj my radi dosiahli.

Preto som aj z pohľadu budovania vzťahov veľmi privítal dnešné podpísanie spolupráce medzi našimi univerzitami, ale pravdaže aj tlačovými agentúrami. 

V čom možno my vieme pomôcť Bulharsku a môžeme byť inšpiráciu, je proces prijímania eura. Ako Slovensko sme veľkým advokátom a vyvíjame všetku aktivitu pre to, aby Bulharsko čím skôr mohlo prijať euro ako menu, pretože je to v záujme a snahe Bulharska. Ale aj pre to, aby sa Bulharsko stalo súčasťou Schengenského priestoru, čo je z pohľadu turistického ruchu nesmierne dôležité.“