Andrej Kiska sa stretol s princom Charlesom

Andrej Kiska sa stretol s princom Charlesom

Prezident Andrej Kiska sa v pondelok na hrade Windsor stretol s Charlesom, princom z Walesu. Stretnutie trvalo približne 45 minút. Hlavnou témou rozhovoru bola charitatívna činnosť, ku ktorej majú obaja blízko, a podpora startupov. Princ z Walesu investoval podľa vlastných slov cez nadáciu do zhruba 90-tisíc startupov – peniaze vracajú späť, keď ich zarobia.

Britský princ sa slovenského prezidenta pýtal aj na vzťahy v rámci Európskej únie, ako aj na energetickú závislosť Slovenska od Ruskej federácie a spôsob, ako takúto závislosť riešiť.

Andrej Kiska daroval princovi z Walesu zarámovanú fotografiu Filipa Kuliseva, na ktorej sú Spišský hrad a Tatry, a pozval ho na návštevu Slovenskej republiky. V novembri uplynie pätnásť rokov, odkedy bol princ Charles naposledy na Slovensku. Navštívil vtedy Badínsky prales či Banskú Bystricu.

Pred stretnutím s Jeho kráľovskou výsosťou položil Kiska vence na vojenskom cintoríne Brookwood k pamätníku slovenských a českých vojakov, ktorí padli v boji proti fašizmu. Brookwoodský cintorín je najväčší v Spojenom kráľovstve. V jeho hroboch sa nachádzajú aj desiatky českých a slovenských vojakov, ktorí slúžili v britskom Kráľovskom letectve.

Kladenia vencov sa zúčastnili veteráni druhej svetovej vojny, rodinní príslušníci padlých vojakov, predstavitelia veľvyslanectiev a ozbrojených síl Slovenskej, Českej republiky a Británie. Krátko po pietnom akte sa Kiska stretol s legendou slávnej 311. bombardovacej perute RAF, generálom vo výslužbe Ivanom Ottom Schwarzom.

V pondelok večer čakalo prezidenta Kisku ešte slávnostné podujatie v Londýne na pôde veľvyslanectva Slovenskej republiky za účasti osobností britského politického, kultúrneho či podnikateľského prostredia a tiež za účasti krajanov, slovenských mladých profesionálov a študentov, ktorí pôsobia vo Veľkej Británi. Na podujatí predstavili slovenský Aeromobil. Jeden z jeho prototypov bude vystavený pred zastupiteľským úradom v Londýne.

Andrej Kiska je na dvojdňovej pracovnej návšteve Veľkej Británie. V utorok má na programe stretnutie so starostom City of London Aldermanom Alanom Yarrowom a účasť na panelovej diskusii v rámci podujatia Startup Grind. Diskusia bude zameraná na prezentáciu Slovenska ako krajiny s potenciálom pre inovatívne firmy, rozvoj podnikateľských ekosystémov a vytváranie nových firiem. V sprievode prezidenta vo Veľkej Británii sú zástupcovia slovenskej podnikateľskej sféry.

Viac k téme: