Andrej Kiska v Čile: Aj naše školy by mali prepojiť vyučovanie s praxou

Andrej Kiska v Čile: Aj naše školy by mali prepojiť vyučovanie s praxou

Prezident Andrej Kiska sa v utorok v rámci oficiálnej návštevy Čile bližšie pozrel na tamojšie popredné univerzity – Katolícku univerzitu a Technickú univerzitu Federico Santa Maria.

Ako povedal, napriek veľkej vzdialenosti čelia Slovensko a Čile podobným problémom v oblasti vzdelávania a výmena skúseností môže pomôcť obom krajinám.

„Na oboch týchto školách vidieť eminentný záujem, ako čo najlepšie prepojiť prax so vzdelaním, ako čo najlepšie zapojiť mladých ľudí a čo najlepšie ich povzbudiť,“ zhodnotil Andrej Kiska s tým, že na úspechu bolo treba pracovať. „Vláda si povedala, že vzdelanie musí byť prioritou a veci sa pohli.“

Aj slovenské školy by sa mali podľa prezidenta zaoberať tým, ako prepojiť vyučovanie s praxou, rozvíjať inovácie a vytvárať také prostredie, aby sa práca študentov premietala do praxe. „Aby nám vznikali nové projekty. Aby takých spoločností, ako máme na Slovensku Eset, Sygic, vznikalo stále viac. Každá skúsenosť, každý nápad, ktorý dokáže posunúť naše školy dopredu, je vítaný.“

Príkladom pozitívnych vzťahov v tejto oblasti je aj podpísanie dohody o spolupráci medzi Univerzitou Federico Santa Maria a Žilinskou univerzitou. V rámci tejto spolupráce si napríklad budú vymieňať študentov. „Aby sme vzájomným spoznávaním sa, nachádzaním najlepších scenárov, pohli naše školstvo dopredu,“ vysvetlil Kiska.

Na záver pobytu v Čile vyzdvihol prezident „obrovský krok dopredu“, ktorý táto krajina dosiahla, odkedy ju pred 13 rokmi naposledy navštívil. „Čile je najúspešnejšou krajinou Južnej Ameriky, vidieť to aj v dennom živote, vidieť to napríklad aj v platoch inžinierov z technickej školy, ktorú sme navštívili. Som rád, že sa tejto krajine tak dobre darí.“